Yaratıcı İçerik Yazarlığı Hakkında Her Şey!

İçerik üretmek, metnin başından sonuna kadar birçok değişkene bağlı olarak şekillenir. Yaratıcı metinler, giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan, okuyucunun metni zihninde canlandırabilmesini sağlayan bir akışa sahip olmalıdır. Yaratıcı içerik yazarlığı içerik yazmak ile birlikte bu içeriğin hedef kitleye doğru şekilde ulaşmasını da hedeflemelidir. Yaratıcı içerik yazarlığının hedeflenen sonuca ulaşabilmesi için metin yazarlarının bazı kurallara uyması gerekir. Sizi yaratıcı yazarlığa götürecek adımları şu maddelerle özetlemek mümkün;

  • Okuyucuyu yazıya bağlayacak bir sorun ve bu sorunu çözüme kavuşturan bir metin yaratıcı içerikler oluşturmanın ilk adımı. Kendinizi okuyucunun yerine koyarak oluşturacağınız metinlerde akıcılığı kolaylıkla yakalayabilirsiniz.
  • Metnin taslağını detaylarıyla oluşturmak, içerik yazımınzın daha planlı ve sizin kontrolünüzde ilerlemesini sağlar. Öncelikle ana başlıkların oluşturulması, yaratıcı bir metin oluşturmanın olmazsa olmazları içerisinde yer alır.
  • Yaratıcı içerikler oluştururken tanıtımı yapılacak ürün ve hizmetin genel hatlarıyla tanıtılması oldukça önemli. Örneğin, bir kahve makinesi tanıtımı yapılacaksa ürün özeline inmeden önce kahve makinesinin genel bir tanıtımına yer verebilirsiniz. Bu bölümü metninizin giriş kısmına yerleştirebilirsiniz.
  • Ürünün özel tanıtımına geçildiğinde ise ürünün fiziksel yapısı, hangi alanda kullanıldığı, rengi gibi bilgileri verebilirsiniz. Bu bilgiler, okuyucunun ürünü nasıl konumlandırabileceğini zihninde kurgulamasına olanak tanır ve ürünle bağlantı kurmasını kolaylaştırır. Sonrasında ise ürünle ilgili daha detay bilgilere yer verebilirsiniz. Bu kısmı metninizde gelişme bölümü olarak kurgulayabilirsiniz.
  • Sonuç, hikayenin çözüldüğü kısım olduğu için okuyucuyu harekete yönlendiren CTA (Call to Action) söylemlerine yer verebileceğiniz bir paragraf olmalıdır. Okuyucu bu kısımda, ürünü nasıl elde edebileceğine dair detaylar görmek isteyebilir, bu noktada net bilgilerle okuyucunun yönlendirilmesini hedefleyebilirsiniz.

Yaratıcı İçerik Yazarı Olmak için Kazanılması Gereken Alışkanlıklar

İçerik yazmak her iş gibi düzen ve disiplinli bir çalışma ister. İçerik yazarları günün belirli bir saatini bu işe ayırarak yaratıcı içerikler oluşturma konusunda her geçen gün daha fazla uzmanlık kazanabilir. Yaratıcı içerikler oluşturmak okuma ve araştırma kadar bazı yazma alışkanlıklarına bağlı olarak da şekillenir. 

İçerik yazımında yaratıcılığınızı artıracak yeteneklerinizi geliştirebilmek için yazdığınız metinlerle ilgili haber, blog ve kategori içerikleri üzerine günlük okumalar yapmalısınız. Günlük okumalar sektörünüzle ilgili bağlantınızın kopmasını engellerken aynı zamanda yazımınızı daha orijinal hale getirebileceğiniz yeni fikirlerle tanışmanıza da katkı sağlar.

Okumak kadar düzenli yazmak da içeriklerinizin yaratıcılığını artırmanıza yardımcı olur. Her gün düzenli olarak içerik oluşturmak bu alandaki yeteneklerinizi geliştirmenize katkı sağlar. Kullanılmayan yeteneklerin yok olmasının aksine her gün üzerinde çalıştığınız yetenekler bir önceki günden daha iyi hale gelecektir.

Kendi tarzınızı oluşturmak ve metinlerinize bu tarzı yansıtabilmek içeriklerinizin daha orijinal olmasının yolunu açacaktır. İçeriklerinizde kendi tarzınızı oluşturabilmek için de çeşitli alanlarda içerikler yazmak ve içerik yazımınsa süreklilik kazanmanız etkili olabilir.

Yazının ilk kısmında da bahsedilen sorun ve çözüm odakları yaratıcı metin yazarlığında önemli bir yere sahip. Bir metni yazarken ona sorgulayıcı bakış açısıyla yaklaşmanı yazınızın merak uyandırıcılığını artıracaktır; bu da içeriğinizin okuyucuda daha fazla karşılık bulabilmesini ve metnin okunabilirliğinin yükselmesini sağlayacaktır.

Yaratıcı içerik yazarlığına giden yolda yazılarınızı eleştirel bir gözle okumayı da unutmamalısınız. Bir metni kaleme aldıktan sonra onu yeniden okuyarak eksiklerinizi ve yanlışlarınızı daha kolay bir şekilde görmeniz mümkün. Metninizin yazımını bitirdikten hemen sonra okumak yerine kısa bir süre geçmesini bekleyebilirsiniz. Böylece metin içerisindeki yanlışlarınızı daha kolay bir şekilde görebilirsiniz.

İçerik Yazarlığını Neden Tercih Etmelisiniz?

Dijital içerik yazarlığı yükselişte olan meslekler içerisinde yer almakta. Yükselişte olmasının yanında geleceği olan meslekler içerisinde de kendisine yer bulan içerik yazarlığı kariyerini reklam sektöründe şekillendirmek isteyen kişilerin tercih edebileceği meslek kollarından biri. Dilbilginize güveniyorsanız, iyi bir metin yazarı olduğunuzu düşünüyorsanız ve bu sektörde kalem oynatmak size eğlenceli geliyorsa içerik yazarlığı uzun süreli olarak tercih edebileceğiniz bir meslek olabilir.

İçerik yazarlığına birikimleriniz sayesinde başlamış olabilirsiniz ancak bu süreçte birikimlerinizi artırabileceğinizi de bilmeniz gerekiyor. Dijital içerik oluştururken farklı sektörlere dair metinler yazacağınız için bilmediğiniz pek çok konuda kendinizi geliştirme imkanı yakalamanız mümkün. 

İçerik yazarlığında tecrübe, kazancınızı etkileyen unsurlardan biri. Tecrübeli bir içerik yazarı yeni başlayan içerik yazarlarına göre daha yüksek miktarlarda ücret alabiliyor. Tecrübe, hata payını düşürdüğü için alanında uzmanlaşan yazarlar markaların öncelikli tercihi haline gelebiliyor. Bu yüzden yaratıcı metinler oluşturabilmek için bu sektörde vakit geçirebilir ve tecrübelerinizi iyi bir kazanca dönüştürebilirsiniz.

İçerik yazarlığını öncelikli mesleğiniz olarak tercih edebileceğiniz gibi ikincil bir meslek olarak da tercih edebilirsiniz. Başka bir yerde çalışıyor olabilir, öğrenci olabilir ya da yalnızca bu işi yapıyor olabilirsiniz. İçerik yazarlığı esnek çalışma saatleriyle tercih edebileceğiniz kariyerlerden biri.

İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde metin yazabilmek içerik yazarlığının en güzel yönlerinden biri. Metin yazmak için belirli bir saate ihtiyaç duymanıza gerek yok; isterseniz sabahın erken saatlerinde isterseniz de gece rutininizde metinlerinizi kaleme alabilir ve içeriklerinizi günlük planlarınızın arasına ekleyebilirsiniz.

Yetenekleriniz, bu mesleği seçmenizde öncelikli bir yere sahip olabilir. Metin yazmayı seviyor ve reklam sektörüyle ilgileniyorsanız içerik yazarlığı sizin için ilk tercih olmalı. Yazım yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz içerik yazarlığıyla kendinizi ifade etmenin çeşitli yollarını keşfedebilirsiniz.0 Comments

Bir cevap yazın

Benzer Makaleler

Arrow-up