Verimli Çalışmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Günümüz dünyasının en büyük problemlerinden birisi de verimli çalışamamaktan geçer. Başarıda ve performansta düşüklüğe neden olan bu sorunun temel nedenleri çalışma düzeni, planlama gibi noktalarda oluşan eksikliklere dayanır. Dolayısıyla iş planına dahil olan gündelik, haftalık ve aylık görevlerin yönetimi hakkında bilgi edinmek oldukça önemlidir. 

Verimli bir iş planı oluşturmak ve doğru biçimde yönetmek için planlama uygulama aşamalarında dikkat etmeniz gereken pek çok farklı etken bulunur. Süreci yönetmenize yardımcı olacak bilgileri içeren bu yazı sayesinde potansiyel başarınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Verimli Çalışmanın İlk Adımı: Planlama

Verimli bir çalışma için dikkat etmeniz gereken en temel kural doğru planlama yapmaktan geçer. Sorumlulukların önem derecesine göre sınıflandırılması, önceliklerin belirlenmesi ve çalışma saatlerinin ayarlanması gibi düzenlemeleri içeren bu süreç sayesinde başarıyı yakalayabilirsiniz. 

Planlama yaparken ilk adım olarak sorumluluklarınızı teslim tarihine ve yoğunluğuna göre sınıflandırmanız gerekir. Zorluk derecesine ve aciliyete göre yapacağınız bu sınıflandırma sonrasında nispeten daha basit olan işlerinizi tamamlayarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Böylece uzun sürecek ve sizi zorlayacak sorumluluklarınızı halletmek için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir zaman dilimi elde edersiniz. 

İş planınız fazla yoğun olduğunda ve yetişmeyeceğine karar verdiğinizde insiyatif alabileceğiniz görevleri ertelemenizde fayda vardır. Böylece kaygı düzeyinizi azaltarak işinize daha rahat bir biçimde odaklanmanız mümkün hale gelir. 

Günlük planınız içerisinde bir toplantı veya sunum yer alıyorsa hazırlık süreci için 30 dakikalık bir boşluk bırakmak veriminizi arttıracaktır. Bu süre içerisinde sunum için hazırlıklarınızı ve görüşme konularının tekrarını yapabilirsiniz. 

Gün içerisinde çalışırken veriminizi artırmak için planlamaya kısa molalar eklemeniz oldukça önemlidir. Zihninizi dinlendirmenize ve odağınızı daha rahat toparlamanıza yardımcı olacak bu molalar sayesinde işlerinizi başarılı bir şekilde halledebilirsiniz.

Çalışırken Verimi Artıran Tüyolar

Çalışma planınızı doğru bir biçimde uygulama yolunda dikkat etmeniz gereken başlıca püf noktalar bulunur. Yalnızca iş hayatının değil, özel hayatın düzenlenmesine de yardımcı olacak bilgiler içeren bu tüyolar sayesinde potansiyel başarınızı açığa çıkarabilirsiniz. İşte iş hayatında size eşlik edecek 6 tüyo:

  • Sağlıklı Beslenmek: Düzensiz bir biçimde beslenmek vücudunuzun yıpranmasına ve halsizlik gibi verimli çalışmanıza engel olacak durumlara yol açar. Bu nedenle hazır gıdalardan kaçınmak ve öğünlerin saatlerini düzenlemek gibi noktalara dikkat etmeniz oldukça önemlidir.
  • Molalarda Hareket Etmek: Masa başı işlerde ortaya çıkan durumlardan birisi de saatlerce hareketsiz kalmaktır. Sağlık açısından oldukça tehlikeli olan bu durum zamanla ağrılara ve halsizliğe yol açar. Bu nedenle günlük planınız içerisinde yer alan molalarda masadan kalkarak hareket etmeniz önemlidir.
  • Geç Saatlere Kalmamak: Sağlıklı bir beden ve zihin için dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de uyku düzenidir. Geç saatlerde çalışıp uyku sürenizden kısmanız durumunda gün içerisinde halsizlik ve motivasyon eksikliği gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle iş planınızı zorunda kalmadıkça gündüz saatlerinde tamamlamalısınız. 
  • Düşünceleri Erteleme: İş yaparken dikkatinizi dağıtan şahsi düşüncelerinizi molalarınızda değerlendirmek üzere ertelemeyi deneyebilirsiniz. Kaygı zamanı adı verilen bu teknik ile düşüncenizi belirli bir süre içerisinde hapsetmeniz mümkündür. Böylece size kaygı vererek potansiyel başarınızı gölgeleyen ve daha çok strese neden olan düşüncelerinizi hafifletmeniz mümkün hale gelir.
  • Doğru Ortam Seçimi: Hibrit veya uzaktan çalışanlar için iş yapılan ortamı doğru seçmek oldukça önemlidir. İş yaparken kullanacağınız alanın üretkenliğinizi artıracak ve odaklanmanıza yardımcı olacak biçimde tasarlanması alacağınız verimi artırır.

Tüm bu püf noktalara dikkat ederek iş düzeninizi uygulama yolunda doğru adımlar atmanız mümkündür. Böylece odaklanmanıza engel olacak fiziki ve ruhsal etkenlerin önüne geçebilir ve daha başarılı bir iş hayatına sahip olabilirsiniz.0 Comments

Bir cevap yazın

Benzer Makaleler

Arrow-up