SEO Uyumlu İçeriklerde Görsel Kullanımı

Metinlerde görsel kullanımı, okuyucuların dikkatini yazıya daha fazla vermesinde önemli bir yer tutar. Görseller, metinle ilgili mini bilgiler sunan görüntüler olmalarının yanında okuyucunun da yazıyı daha keyifli okumasını sağlar. Görseller, SEO uyumlu içerik türlerinde de önemli bir yere sahip. Görsel kullanımı metinlerin daha fazla ilgi çekmesini sağlamanın yanında SEO uyumlu olarak tasarlandığında yazının arama motorlarında üst sıralara çıkmasının da hızlanmasını sağlar. Görsel kullanımı yazının okunabilirliğini yükseltiyor olsa da görsellerin SEO uyumlu olarak yerleştirilmemesi hem yazının okunabilirliğini olumsuz şekilde etkileyebilir hem de okuyucuların yazıdan yeterli verimi alamamasına neden olabilir. Her bir yazı türü için metin şekillerinin değişkenlik göstermesi gibi bu metinlerde kullanılacak görsel içerikler de farklı noktalara dikkat edilerek metin içerisine yerleştirilmelidir. İçeriklerde doğru bir şekilde yerleştirilen görseller sayesinde blog veya kategori gibi metin içerikleri arama motorlarında yer alan görsel arama kısımlarında da üst sıralara yerleşebilir.

Kategori ve Blog İçeriklerinde Görsel Kullanımı

Farklı türlerdeki içeriklerde görsel kullanımı içeriğin türüne göre çeşitli şekillerde tercih edilebilir. Kategori içeriklerinde SEO uyumlu içerikler e-ticaret ve markaların kendisi olarak iki kısma ayrılır. E-ticaret sitelerindeki görsel kullanımında marka ifadesinin yer almadığı ancak ürünün ne olduğunun belirli olduğu görsel kullanımına öncelik verilebilir. Sayfa içerisindeki ürün görsellerinin incelenmesindense metinle birlikte ürün görsellerinin görüntülenmesi bu stratejiyle birlikte sağlanabilir. Markanın kendi sayfasında sergilenen ürünler için ise görselde markaya ait ürünün birebir görselinin kullanılması daha uygun olabilir. Bu görsellerde arka planın temiz ve ürünün öne çıkacak şekilde konumlandırıldığı görsel tasarımlar öncelikli olarak tercih edilebilir.

Blog içerikleri kategori içeriklerinden daha farklı bir yapıya sahip. Organik, açıklayıcı ve samimi bir dil ile kategori içeriklerinden ayrılan blog içeriklerinde kullanılacak görsel tercihinin de blog özellikleri göz önünde bulundurularak şekillendirilmesi gerekir. Blog içerik için görsel seçimi yapılırken öncelikle bir kapak görselinin eklenmesi daha doğru olur. İçeriğin devam kısmında ise alt başlıklara uygun görsel tercihleri yapmak mümkün. Marka sayfalarında tercih edilen görsel yerleştirme biçimi genellikle CDN İçerik dağıtım ağıdır. Açılımı Content Delivery Network olan bu sistem, internet üzerindeki birçok veri merkezinde bulunan geniş bir sunucu sistemidir. Görsel, web site sunucusu üzerine yerleştirilmeden bir depolama üzerinden sayfaya eklenmekte, bu da sayfanın yüklenme hızını artırarak kullanıcıya daha pratik bir kullanım sağlanmasına yardımcı olur. 

SEO Uyumlu İçeriklerde Doğru Görsel Kullanımının Püf Noktaları

SEO uyumlu içerikler arama motorlarında üst sıralara hızla yerleşebilirken SEO uyumlu olmayan içerikler arama sonuçlarında oldukça geri planda kalabilir. Bunun önüne geçebilmek için doğru bir metin ile birlikte doğru görsel kullanımının da sağlanması gerekir. SEO uyumlu içeriklerde görsel optimizasyonu sağlayabilmek için dikkat edilmesi gereken püf noktaları sıralamak gerekirse;

  • Görsellerin kalitesine önem verilmesi, yazının okunabilirliği ve görsellerin okuyucuyu yazıda tutabilmesi için oldukça önemlidir. Bulanık, düşük çözünürlükte, renkleri göz yoran, fazla aydınlık ya da fazla karanlık görsellerin kullanımı içeriklerin okunabilirliğini düşürebilir. Bu yüzden ürün görsellerinde gözü yormayan ve ürünü merkeze alan görsel tasarımlara öncelik verilmesi daha avantajlı olur.
  • Görsel tercihi yaparken, kullanılacak görselin doğru sıralamada ve doğru noktalarda kullanılmasına da özen gösterilmesi gerekir. Örneğin, bir limonata yapımı anlatılıyorsa yazının ilk kısmına hazır limonata görselleri koymak yazının akışına aykırı bir görsel kullanımıdır. Öncelikle malzemelerin sırasıyla sonrasında da şık bir sunumla hazırlanan limonata görsellerinin tarife uygun olarak yerleştirilmesi yazının SEO uyumlu olarak düzenlenebilmesi için dikkat edilmesi gereken notaları içerisinde yer alır.
  • Görsellerin destekleyen açıklayıcı metin kullanımı görselin okuyucu üzerinde daha etkili olmasını sağlar. Görselden bağımsız bir metin ise görsel-metin uyuşmazlığına yol açabileceğinden doğru bir SEO kullanım örneği sağlamaz. Resimlerin detaylı bir şekilde yorumlanması da yine içeriğin okunabilirliğini yükselten etkenler içerisinde kendisine yer bulabilir.
  • Görselleri destekleyen metinlerin yazımı sırasında okuyucuyu sıkacak ve metni arama motorlarında arka sıralara atacak uzun metinlerden kaçının.

Görsel Aramalarda İçeriğin Üst Sıralara Çıkması Nasıl Sağlanır?

Metin tabanlı içeriklerin SEO uyumlu olması onları arama motorlarında üst sıralara taşır. Kullanılan görseller sayesinde de metinler arama motorlarının ilk sıralarında yer alabilir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için dikkat edilmesi gereken püf noktalar ise şu maddelerle sıralanabilir;

  • Görsellerin boyutlarının çok büyük veya çok küçük olması görsellerin arama sonuçlarında ilk sıralara yerleşmesini engelleyebilir, bu yüzden görsellerde genellikle küçüğe yakın ortalama boyutların tercih edilmesi içeriğin üst sıralara yükselmesinde etkili olur. 
  • Görsellerin çözünürlüklerinin iyi seviyede olması gerekir. Çözünürlükleri düşük olan görseller arama motorlarında geri plana düşer, çözünürlüğü yüksek ve net görseller ise arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alabilir.
  • Görsel dosyanın isminin rastgele numaralar ya da harflere sahip olmaması ve görselle ilgili kelimelerden meydana gelmiş olması gerekir. Mümkünse anahtar kelimelerin kullanıldığı bir dosya ismi tercih edilmelidir.
  • Alt metin ve sayfa URL’si bağlanabiliyorsa görsel ile bağlantılı şekilde ayarlanmalıdır.
  • Görsellerin bir bulut dosyasından elde edilmesi sitenin açılış hızının görsel yüklenmesiyle düşmesini engeller. Bu yüzden bulut dosyaları üzerinden elde edilen görsel kullanımı sitenin kullanımını daha konforlu bir hale getirir.


0 Comments

Bir cevap yazın

Benzer Makaleler

Arrow-up