Quetext Nedir? Nasıl Kullanılır?

İntihal, dijital içerik üretimi süreçlerinde de sık sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. İnternet üzerinde bir konu ile ilgili hazırlanmış dijital içeriklerin birbirine benzediğini, hatta bazılarının aynı cümlelerden oluşmuş olduğunu görebilirsiniz. Bu durum, içeriklerden bir ya da birkaçında intihal yapıldığını gösterir. “İntihal ne demek?” sorusu içerik üretiminde sıkça karşılaşılan sorulardan biri. İntihal kelimesi genel anlamıyla, “aşırmak”, “çalmak” gibi anlamlara gelir. “İntihal yapmak ne demek?” sorusu, bir başkasının fikrini ya da çalışmasını çalmak ve bu bilgileri kendi bilgileri gibi kullanmaktır. Bir bilgiyi alırken o bilginin nereden alındığına dair atıflar yapmak, intihal kapsamına girmez. Bilgiyi alırken herhangi bir kaynak belirtmemek ve bilginin sahiplenilmesi intihal yapmak olarak belirtilebilir.

Dijital içerik süreçlerinde intihal, hazırlanılan içerikte başka bir içerikten alınan cümlelerin birebir kopyalanması anlamına gelir. Dijital içerik ajansları, intihal kontrolü yapılmasını sağlayan tool’lar kullanarak yazarların hazırladıkları içeriklerde intihal yapıp yapmadığını kontrol edebilir. Eğer hazırlanan içeriklerde intihal tespit edilmişse içerik yazara yeniden yönlendirilir ve içeriğin yeniden yazıma alınması istenir. İntihal raporunda düşük oranlarda intihal çıkması durumunda yazara yeniden yönlendirme yerine editör revizesi de içerik ajansları tarafından tercih edilen yöntemlerden biri olabilir. Editörler, içeriği intihali sıfıra indirecek şekilde düzenleyebilir ve içeriğin hazır hale gelmesini sağlayabilir.

Quetext Nedir?

Dijital içerik üretimi sürecinde “intihal raporu nasıl alınır?” sorusu hem içerik yazarlarının hem de ajansların karşısına sıklıkla çıkan sorulardan biridir. İntihal raporları, belirli araçlar kullanılarak kolaylıkla belirlenebilir. Peki bir intihal saptama programı olan Quetext nedir? Quetext, dijital içerik üretiminde içeriklerin intihal oranlarının tespit edilebilmesi için kullanılan tool’lardan biri. Pratik kullanımı ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde Quetext, 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde hazırlanmış içeriğin intihal oranını saptayabilir ve sonuçları bir rapor halinde sunabilir. 

Quetext’in sunduğu benzerlik raporu uygulama üzerinden indirilebilir. Bir ürünle ilgili “makale intihal oranı kaç olmalı?” sorusu, Quetext kullananların ya da kullanacak olanların merak ettiği sorulardan biridir. SEO uyumlu içeriklerde benzerlik oranının en fazla %3 olması kabul edilebilir.

Quetext’in Özellikleri Nelerdir?

Quetext kullanımı oldukça kolay, arayüzü kullanıcı dostu intihal programlarından biridir. Quetext internet sitesi ya da uygulaması üzerinden intihal taraması yapılmak istenen metin yüklenir ve sistemin tarama yapması beklenir. Yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir süre sonucunda site gerekli raporu size sunar böylece intihal olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz.

Quetext, ücretli ve ücretsiz versiyonları ile kullanıcılara hizmet vermektedir. Ücretsiz versiyonda daha az sayfa sayısı taranırken ücretli versiyonda daha fazla sayıda sayfa taraması yapılabilir. Ücretli versiyon olan Pro versiyonda sunulan raporlarda daha detaylı bilgiler kullanıcıların hizmetine sunulurken ücretsiz versiyon olan Free planda da bazı yeterli bilgiler sağlanabilir.

Quetext, kullanıcılarına iki farklı plan sunar. Free ve Pro olan iki versiyon da oldukça kullanışlıdır ve her ikisi de intihal saptama konusunda başarılıdır. Böylece kullanıcılar “intihal yüzdesi kaç olmalı?” gibi sorulara raporlar üzerinden kolayca yanıt bulabilir.0 Comments

Bir cevap yazın

Benzer Makaleler

Arrow-up