Özgün İçerik Nedir?

Özgün içerik, içeriklerin birbirlerinden farklı, diğer içeriklerle benzeşmeyen özelliklere sahip olması anlamına gelmekte. SEO içerikleri üretirken dikkat edilmesi gereken noktaların başında özgün içerik oluşturma gelir. İçeriğin özgün olması, metinlerin ortak noktaları olsa da birbirinden ayrışmasıyla oluşturulabilir. Özgün içerikler, markalara birçok fayda sağlar. Okuyucunun ilgisini çeken ve diğer içeriklerden ayrılan özelliklere sahip metinler, okuyucuların alıcı konumuna geçmelerini sağlamalıdır. 

Kopya içerikler aynı zamanda arama motorlarında da arka sıralara yerleşir. Arama motorları yazıları birbiriyle karşılaştırarak hangisinin daha eski olduğunu belirliyor ve orijinal olan metne öncelik verir. Bu da kopya içeriklerin hedeflerine ulaşamamasına ve arama motorlarında arka sıralarda kalmasına neden olabilir.

Özgün içerik fikirleri oluşturabilmek ve yazarın kendisini daha ileriye taşıyabilmesi için farklı kaynaklardan yararlanması ve yeterli bir araştırma süreci gerçekleştirmesi gerekir. Araştırmanın yeterli oluşu içeriğin de özgün olmasını sağlar.

Özgün İçerik Oluşturma Adımları Nelerdir?

Özgün içerik oluşturmak için öncelikle yazılacak içeriğin planının hazırlanması gerekir. Yazılacak içeriğin konusunun ne olacağı, giriş, gelişme ve sonuç kısımlarının hangi konular üzerine yoğunlaşacağı gibi değişkenlerle içeriğin planlaması yapılabilir. Bu planlama notlar alınarak hazırlanırsa içeriğin yazım aşamasında da kolaylık sağlayacaktır.

İçerik planının belirlenmesinden sonra anahtar kelimeler için araştırma yapılmalı. Anahtar kelimeler, arama motorlarındaki okuyucuları direkt olarak metne yönlendireceğinden doğru ve yüksek hacimli anahtar kelime kullanımına öncelik verilmesi gerekir. Anahtar kelime ile birlikte SEO uyumlu yazılar için diğer gerekliliklerin de unutulmaması gerekir. 

İçeriğin yazımından sonra yapılacak son bir kontrol yazım aşamasında karşılaşılan ya da gözden kaçan noktaları yeniden gözden geçirmeye olanak tanır. Benzer cümleler ya da tekrar kelimeler gibi aksaklıklar küçük bir kontrolle kolayca düzeltilebilir. Yazının bitişinden sonra yapılacak kontrol sayesinde yazının daha kusursuz bir hale gelmesi kolayca sağlanabilir.

Özgün içeriğin bir sonraki adımı ise editoryal süreçtir. Yazarın metni orijinal olarak kaleme alması ve gerekli kontrolleri yapmasından sonra özgün içerik kontrolü yapma sırası editöre geçer. Editör farklı bir gözle metni okur ve düzenleme gereken yerlerde gerekli düzenlemeleri yaparak metne son şeklinin verilmesini sağlar. Bu aşamalardan sonra içerik yayına hazır hale gelebilir.

Özgün İçerikler Oluşturmak için Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Özgün içeriğin hedef kitlenin arama amaçlarına uygun bir şekilde yazılması gerekir.
  • Orijinal ve farklı noktalardan konuları ele alan, bu yönüyle diğer benzer metinlerden ayrılan bir metin olmalı.
  • Anahtar kelime analizleri doğru şekilde yapılmalı ve hacmi yüksek anahtar kelimelerin kullanımına öncelik verilmeli. Bu uygulamalar için Ahrefs, Semrush gibi tool’lar kullanılabilir.
  • Kullanıcının aramayı neden yaptığının doğru şekilde analiz edilmesi gerekir. Hedef kitlenin arama amacı ürünü satın almak mı, yoksa ürün hakkında bilgi sahibi olmaya başlamak mı? Bu gibi sorulara yanıt bulunarak içerikler bu sorulara cevap niteliğinde şekillendirilmeli.
  • Görsel kullanımı içeriklerin oluşturulmasında önemli bir yere sahip. Görseller, okuyucuların ilgisinin yazıda daha uzun süre kalmasını sağlayacağı için görsel kullanımına ağırlık verilen içerikler daha fazla ilgi çekici ve özgün olarak nitelendirilebilir.
  • 500 kelime ve daha üzerindeki içeriklerde paragraf ve alt başlıklar zenginleştirilerek kullanılabilir. Parçalara bölünerek yazılan bir yazı okuyucunun dikkatinin daha az dağılmasına ve yazıda daha uzun süre vakit geçirmesine yardımcı olur.
  • Metinlerde yer verilecek linkler, kullanıcıların ilgisini çekecek noktalara yerleştirildiğinde okuyucuyu site içerisindeki farklı destinasyonlara yönlendirir; bu da site trafiğini artırırken okuyucunun marka hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olur.


0 Comments

Bir cevap yazın

Benzer Makaleler

Arrow-up