Metaverse Nedir? Ünlü Metaverse Projeleri

Son dönemlerde ilgi odağı olan Metaverse, Türkçe düşünüldüğünde sanal evren anlamına gelir. Gerçek ve sanal dünyayı, bir bilim kurgu vizyonunda birleştirir. Bu sanal evren sayesinde insanlar farklı cihazlarla hareket edip sanal ortamda iletişim kurabilir. Metaverse’de insanlar kendilerini temsil etmek ve başkalarıyla iletişim kurmak için bu ortamdaki avatarları kullanırlar. Kişisel bilgisayarların yanı sıra artırılmış gerçeklik cihazları bu 3 boyutlu sanal ortamları destekler. Meta veri tabanı içinde, giysi veya video oyunu için pek çok öğe dijital para birimi ile alınır. Bununla birlikte kullanıcılar, yalnızca eğlence amaçlı olarak meta veri tabanında seyahat edebilirler. Bunun için sanal gerçeklik kulaklığı ve denetleyicilerini kullanabilirler. Metaverse nedir, sorusuna kısaca artırılmış ve sanal gerçeklik ürün ve hizmetleri şeklinde yanıt verilebilir.

metaverse nedir

Metaverse Üzerinden Arsa Nasıl Alınır?

İnsanların fiziksel çaba sarf etmeden artırılmış gerçeklik cihazları ile zihinsel olarak kendilerini hissettikleri bir evren olan Metaverse’de arsalar yer alıyor. Metaverse evreni ilk çıktığı günden beri yoğun ilgiyle karşılaşıyor ve arsalara olan talep de giderek artıyor. İstanbul’dan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden Metaverse ile arsa satın alınabiliyor. Yaklaşık 11 bin parseli İstanbul’dan olmak üzere bugüne kadar Türkiye’den 20 bin parsel arsa satışı yapıldı. Bu sanal evren içinde 1.6 trilyon parsele bölünen dünyanın, Türkiye’deki en değerli arazileri satıldı. Çeşitli görevler yapılan sanal dünya içinde parselleri görmek ve bunları açık artırma ile almak mümkün. Metaverse İstanbul arsa fiyatları 200 TL ile 20 bin TL arası değişiyor. Metaverse dünyası içindeki arsaların genişliği, bulunduğu konum gibi özelliklerine göre bu fiyatlar değişiklik gösteriyor.

Metaverse arsa alma için pek çok platform kullanılabiliyor. Bu platformlardan en popüler olanları şöyle sıralanabilir:

  • OVR
  • The Sandbox
  • Decentraland
  • Somnium Space
  • SuperWorld

Bu platformlardan herhangi birinde hesap açarak Metaverse’de arsa satın alabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir kripto cüzdanı oluşturmalısınız. Bu cüzdanlardan meta veri deposu jetonu almalısınız. Ayrıca cüzdanın yanı sıra WazirX veya CoinDCX gibi kripto borsalarına da girebilirsiniz. Metaverse coin olarak en çok kullanılanlar arasında; MANA, SAND ve AXS yer alır. Oyun içinde sanal arazi satın almak için kripto cüzdanınızı bağlamanız gerekir. Eğer kolaylık sağlamak istiyorsanız, OpenSea’da bir hesap açarak tüm NFT’lere tek bir pazardan ulaşabilirsiniz. Arsa alımı için son olarak satın alacağınız NFT’yi seçip ödeme yapmalısınız.

metaverse sandbox

En Ünlü Metaverse Projeleri Nelerdir?

Metaverse içinde yer alan çok sayıda proje vardır. Bu projelerden bazılarına oldukça fazla talep olmuştur. En popüler Metaverse projeleri ile ilgili aşağıda detaylı bilgi verilmiştir:

Proje AdıProje İçeriği
    Decentraland ManaToplam 90,601 parselden oluşan ve merkezi olmayan bir 3B sanal gerçeklik platformudur. Buradaki sanal araziler NFT’lerdir ve kripto para birimi olan Decentraland Mana ile alınabilir.
      Axie InfinityAxie Infinity Shards ve Smooth Love Potion kripto para birimini kullanan NFT tabanına sahip bir çevrimiçi video oyunu. Bu oyun, NFT olarak sayısallaştırılan ve Axies olarak adlandırılan yaratıkları, oyuncuları toplaması, beslemesi, savaştırması, takas etmesi gibi imkanlar sunuyor.
    SandOyuncuların kendi dünyalarını yaratmalarını sağlar ve bu dünyayı ister tek ister başka oyuncularla deneyimlemelerine olanak verir. İçerik geliştirenler blok zinciri varlıkları ve oyun deneyimleri ile para kazanabiliyor.
      Star AtlasSolana blok zincirine inşa edilen bir uzay temalı strateji oyunudur. Oyun 2620 yılında geçer ve topluluk oyunu olarak tanımlanır. Uzayı keşfetme, fetih yapma, siyasal hakimiyet kazanma gibi deneyimler sunuyor. Oyuncular, Metaverse içinde NFT alıp satabiliyor.
    Radio Caca – RACAYeni bir sanal dünya kurma paylaşan dünyanın çeşitli yerlerindeki kullanıcıların birlikte işlettiği, merkezi olmayan bir platform. RACA isimli kripto para birimi Ethereum, Solana, OKExChain ve Binance Smart Chain tabanlıdır.
    Enjin (ENJ)Sanal ürün oluşturma ve yönetme imkanı sunan bir yazılımdır. Bu projenin amacı, dolandırıcılığı ve takas ürünlerinin yüksek ücretlerini azaltmaktır.

Metaverse projeleri nasıl alınır, sorusunun yanıtı oldukça merak edilen bir konudur. Bunun için her platform içindeki NFT ya da kripto para birimini kullanmak gerekir.

metaverse arsa

Metaverse Yatırımı Nasıl Yapılır?

Metaverse’de yatırım yapmak için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemler arasından en iyisini seçebilmek için öncelikle Metaverse’in mantığını anlamak gerekir. Aşağıda en etkili Metaverse yatırımları anlatılmıştır:

  • Metaverse ile para kazanmanın en kolay yolu coinlere yatırım yapmaktır. Metaverse teknolojisi geliştikçe bu coinler daha da iyi getiri sağlar. Şimdi bir Metaverse coini satın alarak çok kısa süre içinde kâr elde edebilirsiniz.
  • Metaverse dünyası içinde yer alan pek çok oyun vardır; bunları oynayarak da sanal evrenden para kazanmak mümkündür. Oyun platformlarına üye olunca, sanal arsalardaki oyunlarda elde edilen başarı düzeyine göre oyunun tokenleri elde edilebilir. Bu tokenler sonrasında MetaMask ile nakde çevrilebilir.
  • Sanal arsa satın almak Metaverse dünyasında yatırım yapmanın en iyi yollarından biri. Decentraland ve The Sandbox gibi platformlara üye olup arsa almak çok kolaydır. İster sanal arsa alıp değerlenmesini bekleyebilir; isterseniz de arsa içinde bir dijital işletme veya Metaverse oyunu tasarlayıp para kazanabilirsiniz.
  • Metaverse teknolojisinden para kazanmak için NFT yapma yöntemini de kullanabilirsiniz. Buralarda ürettiğiniz dijital ürünleri OpenSee gibi NFT pazarlarında satıp para kazanabilirsiniz.
metaverse

Metaverse Yatırım Nasıl Yapılır?

Kendinize özel bir cüzdan edinerek işe başlayabilirsiniz. Arsa almak istediğiniz şirket ve coin araştırmalarınızı yaparak yatırımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Metaverse Nasıl Arsa Alınır?

İlk adımda bir proje bulmanız gerekmektedir. Projelere dilerseniz teklif vererek satın alabilir, dilerseniz de var olan paranızı kullanabilirsiniz.

Metaverse Ne İşe Yarar?

Metaverse, kişilerin sanal dünyada alım-satım yapabilmelerini ve kendi avatarlarını oluşturarak, kripto varlık paylaşımlarını sürdürmelerini sağlar.

Benzer Makaleler

Arrow-up