Makale Nasıl Yazılır?

Makale yazım sürecinde dikkat edilmesi ve baz alınması gereken çeşitli kriterler mevcut. Belli bir konu hakkında fikir ve sav beyan edilmesi bir kenara, bu tutumun objektif bir tarafta olması şart. Makale oluşturma aşamaları, dikkat edilmesi gerekenler ve kaliteli üretim detayları hakkında tüm bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Makale Nedir?

Belirli bir düşünce, fikir ya da konuyu objektif bir şekilde ele alan ve çeşitli kaynaklarla destekleyen yazılı metinlere makale adı verilir. Alanında uzman kişiler tarafından kaleme alınan makaleler, okuyuculara bilgi verme amacı taşır. Makale örnekleri hakkında birçok detaylı bilgi, konu ve araştırmalara ulaşmak mümkündür.

Makale Türleri Nelerdir?

Makale türleri 5’e ayrılır. Bunlar;

 • Araştırmacı Makaleler
 • Gözlemleyici Makaleler
 • Görüş ve Varsayım Odaklı Makaleler
 • Yorum Odaklı Makaleler
 • Perspektif Makaleler olarak ele alınabilir.

Makale türleri 5 ana başlık dışında daha da çeşitlenebilir. Çünkü her konu hakkında ele alınması, makalenin yazım alanını genişletmektedir. Farklı yaklaşımlarla ele alınan makaleler, inceleme türüne göre bir sınıfa dahil olabilir. Makale şeklinde ödev sunumları da yapılmaktadır. Bu sunum ve çalışmalar de bir makale türüne dahil olmaktadır.

makale nasıl yazılır

Kaleme alınan makale fikirleri birçok konu hakkında olabilir. Edebi, sosyolojik, gündem eleştirisi ya da sağlık alanında makaleler üretilebilir. Makaleleri birbirinden ayıran en önemli özellikler arasında konu seçiminin yanı sıra makale metodları yer almaktadır. Çünkü makale sırasında anlatılmak istenen konunun okuyucuya nasıl işleyeceği önemlidir. Okuyucuya ulaşan, yazar ve okuyucu arasında bir köprü kuran esas nokta; yazım tekniği ve kullanılan kaynaklar olacaktır. 

Makale Özellikleri Nelerdir?

Makale türünün özellikleri 10 ana maddede ele alınabilir. Özellikler makale yazarak para kazanmak isteyen birçok yazar adayı için altın değerinde bilgiler söz konusudur. Aşağıdaki 10 kriteri sağlayan makaleler tür olarak özgünlüğü yakalarken, kullanılan doğru metodlar sayesinde öne çıkar.

 1. Edebi, sanatsal ya da politik konuları içeren makaleler, konu için özel olarak kullanılan yazım tekniklerine uygun olmalıdır.
 2. Çeşitli kaynak ve örnek gösterimleri makaleyi güçlendiren etkenlerdendir.
 3. Makaleler doğru bir akışa sahip olmalıdır. Belli bir matematikle birlikte yazım aşamasına geçilmelidir.
 4. Başlık seçimleri okuyucunun ilgisini çeken, kreatif kelimelerden seçilmelidir.
 5. Makaleler belge ve verilerle desteklenerek, daha güçlü bir kaynak olarak nitelenir.
 6. Toplumu ve insanlığı ilgilendiren konular ele alınabilir.
 7. Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri odağında yazım süreci devam ettirilmelidir.
 8. Makaleler, okuyucu ile bir bağ kurar. Bu bağ, ele alınan konunun okuyucuya hangi yol ve metodlarla aktarıldığı ile ilgilidir.
 9. Makalelerde formal bir dil hakimdir. Kullanıcıya saygın bir üslup benimsenir.
 10. Realist bir bakış açısıyla ele alınan makaleler, nesnel yargılar içerir. Subjektif yorum ve ifadelere yer verilmemelidir.
makale özellikleri nelerdir

Makale Nasıl İncelenir?

Makale incelemeleri 2 şekilde yapılmaktadır. En genel hatlarıyla;

 1. Format İncelemesi
 2. İçerik İncelemesi şeklinde sınıflandırılabilir.

Makale yazma aşamalarının her birinde format ve briefe uygunluk oldukça önemlidir. Makalenin yazı tipinden, kullanılan puntoya kadar her bir detay incelenmelidir. Kullanılan kaynaklar, akış ve ilk bakışta öne çıkan görsel detaylar format incelemesine girmektedir. Makale özellikleri gereği belli bir çerçeve içerisinde yazılmalıdır. İlk aşama olan format incelemesi, makalenin çerçevesine odaklanır.

İlk aşamalardan bir tanesi de makale özgünlük testi olmaktadır. Doğru makale, farklı mecralardan alınmış cümle veya kelime grupları içermemelidir.

Makalenin içeriği, seçilen konuya göre kullanılan metodlar çevresinde incelenir. Doğru bir giriş paragrafı, kullanıcıyı bilgilendiren kaynaklar ve gelişme ve sonuç bölümlerine ilerleyen akış makale incelemeleri için dikkat edilen hayati kriterlerdir. Bunlara ek olarak içerik incelemesi aşamasında aşağıdaki detaylara dikkat edilmelidir;

 • Okuyucu bilgilendirici bir içerik mi?
 • Kullanılan dil ve üslup saygın mı?
 • Makale içerisinde gösterilen kaynaklar doğru mu?
 • Veri ve analiz sonuçları nesnel bir şekilde sunulmuş mu?
 • Anlatılmak istenen makale konuları, tüm açıklığı ile ele alınmış mı?
 • Anlaşılır ve net bir anlatım makaleye hakim mi?
 • Makale okuyucunun gözüne hitap eden tablo ve grafiklerle desteklenmiş mi?
 • Makalede bulunması gereken tüm bilgiler eklenmiş mi?

Makale inceleme aşamaları sırasında mutlaka dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Özellikle bir makale inceleme örneği üzerinde görüleceği üzere, aşağıdaki bilgiler bir makalenin olmazsa olmazlarıdır. Bu kriterler “Makale analizi nasıl yapılır?” sorularına da ışık tutmaktadır.

 • Tarih
 • Yazar Adı ve Soyadı
 • Makale Adı
 • Sayfa Numarası
 • Cilt Numarası
 • Giriş Bölümü
 • Kısaltılmış Başlık
makale nasıl incelenir

Makale Raporu Nasıl Yapılır?

Makale yazma süreçleri tamamlandığında hazırlanması gereken raporun kısa ve öz olması gerekir. Anlaşılır bir üslupta kısa bir rapor hazırlanabilir. Bu rapor makalenin uzunluğuna göre 10 veya 20 sayfa olabilir.

Makale Alıntısı Nasıl Yapılır?

Makale kaynak gösterme yöntemleri, her konu için uygulanabilirdir. Alıntı yapmak için öncelikle kaynağın doğruluğunu dikkatlice kontrol etmeniz ve ardından bu kaynağın adı ile birlikte alıntıya yer vermeniz gerekmektedir. Eğer bir kaynaktan değil de makaleden alıntı yapıyorsanız, bir parantez içerisinde sayfa numarasına yer vermeniz önemlidir. Kaynaklar kısmında da bu bilgi yer almalıdır.

Makale Sunumu Nasıl Yapılır?

İlk olarak sunuma doğru bir şekilde hazırlanmalı ve makaleyi iyice sindirmiş olmanız gerekmektedir. Akabinde sunumun akışı daha da hız kazanacak, yer alan bilgiler okuyuculara daha sağlıklı bir şekilde aktarılacaktır. Makale sunumu sırasında aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz;

 • Doğru bir şekilde sunuma hazırlandığınızı unutmayın.
 • Heyecanlanmamaya gayret gösterin.
 • Dinleyicilerle iletişim halinde olun.
 • Süre kriterlerine dikkat edin.
 • Çok hızlı ve uzun cümleler kurmadığınızdan emin olun.
 • Dinleyicilere soru sorarak kendinize molalar yaratın.
 • Kendinizden izler taşıyan bilgiler vererek, dinleyicilerle ortak bir dik yakalayın.

Makale Çevirisi Nasıl Yapılır?

Makale hizmeti veren kurumların çeviri alanında da özel ekipleri bulunmaktadır. Bu noktada uzman bir kişiden yardım alabilirsiniz. Özellikle bilimsel ve akademik makalelerde doğru çeviri büyük önem taşımakta ve dikkat gerektirmektedir. Bu nedene makale çeviri hizmetleri için doğru kurumlarla iletişime geçilebilir.

makale çevirisi

Makale Literatür Nasıl Yazılır?

Literatür taraması olarak adlandırılan yazılar doğru dosya ve kaynakları içermelidir. Bu makale türünün yazım aşamasında aşağıdaki maddeleri dikkate alabilirsiniz;

 1. Alakalı gördüğünüz makalelerde seçici davranın.
 2. Ön araştırmanızı geniş ve ayırt edici bir şekilde yapın.
 3. Popüler konuları mutlaka göz önünde bulundurun.
 4. Önemli gördüğünüz kaynakları belirtmeyi unutmayın.

3 Yazarlı Makale Kaynakçası Nasıl Yazılır?

Makale yazım kuralları çerçevesinde kaynakça hakkında önemli bilgiler yer almaktadır. Eğer 3 veya daha fazla yazara sahip bir kaynaktan yararlandıysanız, burada 1. yazarın soyadına kaynakça kısmında yer verebilirsiniz. Fakat yapılan ilk gönderme sırasında yazarların tümüne yer vermek gerekir.

Makale Nasıl İncelenir?

Makale incelemesi 2 şekilde yapılmaktadır. Önce makalenin formatı kontrol edilir. Ardından kullanılan metodlar ve içerik test edilir.

Makale Kaç Sayfa Olur?

20 sayfa olarak yazılabilir. İdeal makaleler 70.000 vuruşa sahiptir.

Makale Ne Demek Kısaca?

Makale, bir konu hakkında objektif bir şekilde kaleme alınan bilgilendirici yazılardır.

Makale Hangi Yazı Tipiyle Yazılır?

Makaleler Times New Roman yazı tipi ile yazılır.

Makalede Cilt No Nerede Yazar?

Bir makalede cilt numarası ilk sayfada yer alır.

Makale Ne Demek İngilizce?

Makale, İngilizce olarak “Article” şeklinde ifade edilir.

Makale Kaç Punto ile Yazılır?

Makalenin metninde 12 punto kullanılır. Fakat dipnot olarak eklenen cümleler 10 punto boyutunda olur.

Makalenin Künyesi Nerede Yazar?

Makale künyesi ilk sayfada yer almaktadır.

Kimler Makale Yazabilir?

Alanında uzman ve donanımlı bilgiye sahip kişiler tarafından makale yazılabilir.

Benzer Makaleler

Arrow-up