Mailing Metinlerinin Markalara Sunduğu Katkılar Nelerdir?

Kullanıcılar satış sürecinde, sitenizin trafiğinde belirleyici rol oynayıp markanızın gelişimine katkıda bulunur. Küçük ya da global bir marka olmanız fark etmeksizin gelişime her daim açık olacağınızdan, sizin için ilerlemenin anahtarı rolünü üstlenebilirler. Onların bu rolünü göz önünde bulundurduğunuzda her daim markanıza, markanızın ürün veya hizmetlerine yakın olmalarını isteyebilirsiniz. Bu arzunuzu gerçekleştirmenin temel yolu iletişim kanallarını verimli şekilde kullanmaktır. Mailing metinleri, kullanıcılarla iletişim sürecinde verimlilik sağlamak için temel kanallardan birisini oluşturur.

Temel Kapsam: Mailing Nedir?

En genel tanım olarak “mailing ne demek?” sorusuna verilebilecek cevap: belirli bir hedef kitleye mail aracılığıyla veya farklı sistemler sayesinde bilgi aktarımı yapmaktır. Mail listenize alacağınız kullanıcıların tamamına ya da bir kısmına belirli amaçlar doğrultusunda belirli konular içeren bir nevi elektronik broşür göndermek olarak tanımlanabilir. Amacınız tanıtım ve bilgi aktarımı yapmak veya yazılı, görsel unsurlarla herhangi bir mesaj iletmek olabilir. Toplu olarak gerçekleştirmek istediğiniz bu amaçlar için size ideal kullanışlılığı sağlar. Bu noktada amacınız dahilinde hedef kitle seçiminiz belirleyici olabilir. Marka olarak hedef kitleniz üç temel unsura göre şekillenebilir:

  • Sektörünüz
  • Sunduğunuz ürün veya hizmetler
  • Gelişim sürecinde almak istediğiniz aksiyon türü

Mailing hazırlama sürecinde temel noktayı oluşturan bu 3 unsur, toplu iletişime olanak tanıyan bu kanaldan üst düzey verim almanıza olanak tanır. Bu unsurlardan yola çıkarak genelden özele yaklaşımla mail göndermek istediğiniz kitleyi oluşturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, marka olarak e-ticaret sektöründe faaliyet gösteriyorsanız doğal olarak kitleniz de bu sektöre ilgi duyan kişiler olur. Sektörden daha özel bir kapsam içeren ürün veya hizmetleriniz tam olarak hangi kullanıcılara hitap ettiğinize dair büyük ipucu sunar. Bu noktada kullanıcıların gereksinimleri doğrudan netleştirebilirsiniz. En özel kapsamı içeren aksiyon türü ise temel olarak ürün veya hizmetlerinizden yola çıkarak şekillenir. Mailing örnekleri sayesinde mevcut ya da potansiyel kullanıcılara göre almak istediğiniz aksiyon farklılık gösterebilir.

mailing nedir

Mailing Gelişim Sürecinde Size Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Mailing markanızın gelişim sürecinde kullanıcılarla olan iletişime katkı sağladığı gibi aynı zamanda marka içinde iletişimin sağlanmasına yardımcı olabilir. Bu noktada da hizmet almak istediğiniz temel amaca göre hedef kitle belirleme kuralı devrede olur. Eğer marka içinde gerçekleşen sistem değişikliği, güncelleme gibi çalışmalar söz konusuysa bu noktada temel hedef kitlenizi ekip arkadaşlarınız oluşturur. Mailing çalışması vasıtasıyla daha genel konularla ilgili bilgilendirme yapmak istiyorsanız bu hem kullanıcılarınızı hem de çalışanlarınızı kapsayabilir. Tanıtım amacıyla yapılan mailingler ise daha çok mevcut veya potansiyel kullanıcılarınıza hitap edebilir. Kısaca amacınız doğrultusunda hedef kitleniz değişebilir ve bu doğrultuda size çeşitli avantajlar sağlar. Mailing metin çalışmasının size sağlayabileceği avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Marka içinde iletişiminde yüksek düzeyde olmasına katkıda bulunur. Böylece iş akışında sorun yaşanmaması amacıyla kısa sürede aksiyon almanıza olanak tanır.
  • Markanızla sürekli iletişim halinde olmak isteyen mevcut kullanıcılara ulaşmanızı kolaylaştırır. Kullanıcılar, tanıtım ya da bilgilendirme amaçlı hizmeti pratik olarak alabilir. Bu sayede markanızın site, satış trafiği mevcut verimliliğini koruyabilir.
  • Markanızın hızlı gelişimini sağlamak amacıyla mailing marketing çalışmalarını kolaylaştırır. Potansiyel kullanıcılara ürün ve hizmetler hakkında tanıtım veya bilgilendirme yapmaya olanak tanır. Böylece potansiyel adayların mevcut kullanıcıya dönüşme sürecini hızlandırarak trafiği artırabilir.

Gelişim sürecinde daima verimlilik vaat eden mailing sistemi, doğru şekilde işletildiğinde markanızın organik olarak büyümesine katkıda bulunabilir. Sistem içerisinde mail gönderirken içeriği ve tasarıma yönelik birtakım altın kurallarla üst düzey verime adım atabilirsiniz.

mailing ne işe yarar

Mailing Metinlerinin Markalara Sunduğu Katkılar: Altın Kurallar Nelerdir?

Altın kurallarla “mailing nasıl yapılır?”sorusunun temel yanıtlarından birisini öncelikle hedef kitlenin mail adreslerine ulaşmak oluşturur. Marka içinde çalışanlarınızın mail adreslerine ulaşmanız pratiktir. Kullanıcıların mail adreslerine ulaşmak içinse web sitenizde veya sosyal medya hesaplarınızda çalışmadan yararlanmak amacıyla üyelik alanları bulundurmanızda fayda vardır. Kitleye ulaşma pratikliğini yakaladıktan sonra mailing tasarımı ve içeriğine dair temel kurallara uymanızda fayda vardır. Temel olarak içerik pazarlama biri olarak kabul edilse de çalışmayı SEO odaklı olarak düşünmemenizde fayda vardır. Bundan ötürü tasarımda anahtar kelime gibi optimizasyon unsurlarının yerine keyifli ve bilgilendirici unsurları öne çıkarmalısınız. Az cümleyle öz olarak mesajını iletebildiğiniz bir mailing text çalışması her zaman için bir adım öne çıkar. Çalışmada görsele de yer vermeniz kitlenizin ilgisini doğrudan çekmek amacıyla birebirdir. Çalışmada ilettiğinizde mesaj şu temel kurallara uyarak kitlenizin ilgisini çekmede başarılı olabilirsiniz:

  • Çalışmanın başlığına iletmek istediğiniz mesajı net olarak yansıtmalısınız. Genellikle birkaç kaydırmayla sonlanan metin uzunluğu idealdir.
  • Metni ve görseli hazırlarken markanızın kurumsal kimliğiyle olan uyumu göz önünde bulundurmalısınız. Doğru punto ve font seçimini bu bağlamda ihmal etmemelisiniz.
  • Mailing metin örnekleri hazırlarken fazla görsele de yer vermemek önemlidir. Konuyla alakalı 1-2 görselde sınırlı kalarak okumayı kolaylaştırmalısınız.
  • Metin içerisinde web sitenize çıkışlar, sosyal medya hesaplarına yönlendirmeler barındırabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar sitenizin veya hesaplarınızın trafiğini artırabilir.
ideal mailing

Metnin içeriğini ve tasarımını bu ipuçları çerçevesinde şekillendirdikten sonra doğru gönderim zamanlamasını planlamanızda fayda vardır. Sektörünüze göre günlük, haftalık veya aylık gönderimler planlayabilirsiniz. Ayrıca kampanya gibi durumlarda ekstra planları devreye sokabilirsiniz. Gönderim zamanına bağlı olarak sıklığı göz önünde bulundurmayı da ihmal etmemelisiniz. Eğer gün içerisinde çok fazla gönderim yaparsanız çalışmaların spama düşmesine veya hedef kitlenizin sizden kopmasına neden olabilirsiniz. Bu altın kuralı da göz önünde bulundurup iletişimi üst düzeyde tutarak markanızın gelişimini hızlandırabilirsiniz.

Mailing Nedir?

En genel tanımla mailing belirli bir hedef kitleye mail veya farklı sistemler aracılığıyla bilgi aktarımı yapmaktır. Tanıtım veya bilgilendirme amaçlı elektronik broşür olarak da tanımlanabilir.

Mailing Ne İşe Yarar?

Mailing; marka içi ya da kullanıcılarla olan iletişimi pratik olarak üst düzeyde tutmanıza olanak tanır. İş akışını kolaylaştırıp, satış ve site trafiğini artırarak markanızın gelişim sürecine katkıda bulunur.

Benzer Makaleler

Arrow-up