İnsanlara Blog İçeriklerinizi Nasıl Okutursunuz?

Blog içerik oluşturma konusunda oldukça popüler bir yapıdır. Yazmaya yeni başlıyorsanız müşteri tabanınızdan okurların ne tür soruları olduğuna bakmak oldukça önemli. Yazacağınız blog içerikleri, pazarlama stratejinizin bir parçasıysa satış temsilcinizden potansiyel müşterilerin ne tür sorular sorduğunu öğrenmek blog içerik oluşturma konusunda atacağınız ilk adımlardan biri olmalı.

İçerik yazılarının olmazsa olmazı anahtar kelimeler, diğer her içerikte olduğu gibi blog içerikleri için de son derece önemli bir rol oynar.Seçeceğiniz anahtar kelimelerin yazınızın okunma oranı üzerindeki etkisi çok fazladır. Doğru yapılan bir anahtar kelime çalışması ile yazınızı daha büyük kitlelere taşıyabilirsiniz.

Farklı blog içerik fikirleri edinmek için rakip sitelere göz atmak, onların yazılarını ve anahtar kelimelerini incelemek size farklı perspektifler katacak aynı zamanda herkesin okuduğu aynı kalıp şeylerin dışında orijinal şeyler üretebilmemizi sağlayacaktır.

blogunuzu nasıl okutursunuz

Hedef Kitleyi Belirlemek ve Onlara Ulaşmak

Hedef kitleye ulaşabilmenin en iyi yollarından biri demografik verilerden yararlanmak. Bunun için tasarlanmış site ve uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu sayede insanların yaş, cinsiyet, en çok gezindiği siteler, ilgi alanları gibi belirleyici özelliklerini bulabiliyor, beraberinde okuyucu kitlenizi tanımış ve onlara erişmiş oluyorsunuz. Bu durum size nasıl ve ne hakkında içerikler yazacağınız konusunda oldukça belirleyici ipuçları veriyor. Bu tarz kitle analizlerini düzenli olarak yapmak, okuyucularınızı daha iyi tanımak ve yazılarınıza yön vermek açısından oldukça faydalı bir içerik stratejisi olacaktır.

Blog içerik üretimi öncesi yapmanız gereken çalışmalar var; bunlardan en önemlisi, hedef okuyucu kitlenizin bilgi edinmek, okumak ve araştırmak amaçlı hangi platformları ziyaret ettiğini mutlaka bilmek. Çünkü içeriklerinizi o platformlar üzerinden paylaşmanız ve herhangi bir arama yapıldığında ilk sıralarda olmanız kitleyi güçlendirmek adına yapılabilecek çok etkili bir hareket. İçerik yazılarınızı bu kriterle göre optimize etmeniz, blog içeriği önerileri arasından en önemlisi.

hedef kitle belirlemek

Nasıl Bir Üslupla Yazmak Gerekir?

“Blog yazısı nasıl yazılır?” sorusuna verilebilecek ilk cevap; yazı dilinin okuyuculara karşı hem saygın hem de samimi olmasıdır. Önerilerimizi sunma şekliniz son derece önemlidir. Okuyucunun istediği şeyi ona basit dil ve anlatımla, samimi şekilde verebilmek blog yazıları ve okuyucular arasındaki bağlayıcı unsur olacaktır.

Blog yazısı güçlü bir başlıkla tamamlanmalıdır. Bu, içerik bütünlüğü açısından çok önemlidir. Aynı zamanda insanların merak edip yazınıza tıklamaları için de etkili, net ve dolaylı olmayan başlıklar oluşturmanız size avantaj sağlayacaktır.

Okuyucuların ulaşmak istedikleri fikirleri ve cevapları başlıklarla net ve çarpıcı bir hale getirip, sunduğunuz içerikteki anlatımı son derece açık, yalın bir dille yazmanız ve okuyucuyla samimi bir frekans yakalamanız sizi başarıya ulaştıracak hamlelerdendir.

nasıl bir üslupla yazmak

Bloğunuzu Tanıtmak

Bloğunuzu tanıtmak başarıya ulaşabilmeniz açısından çok önemlidir. Ürettiğiniz şeyi iyi pazarlamanız gerekir. Okuyucularınızın iyi içerik bulmak için nereleri ziyaret ettiğini bilmek ve bu platformlar üzerinden onlara yazılarınızı sunmak bloğunuzu tanıtmanızda size çok yardımcı olacaktır. Blog içeriğinizi bir haber bülteni sitesiyle dolaşıma sokmanızla birlikte birçok haber bülteni üyesi e-posta aracılığıyla içeriğinize erişim sağlamış olacaktır. Bu da reklamınızı yapmanın faydalı bir yoludur. İçeriklerinizi sosyal medya platformlarında paylaşmak da tanıtım açısından iyi bir hamle olacaktır.

Okuyucuları Sayfanızda Tutun

Okuyucu kitlenizi kaybetmemek ve onlarla sürekli interaktif şekilde iletişimde kalabilmek önemlidir. Bir içerik takvimi oluşturarak belirlediğiniz günlerde sosyal medya üzerinden içeriklerinizi paylaşmak, okuyucuların sayfanızı sürekli ziyaret etmesini ve bir sonraki içerik paylaşım gününü beklemesini sağlar. Bu hamle okuyucularınıza tüketebilecekleri içerikler verirken aynı zamanda da yeni içeriğinizi beklerken onları sizin sayfanızla meşgul tutar.

okuyucuları sayfanızda tutun

İnsanlara blog yazınızı okutmak, bunun yanında da kalıcı ve devamlı olmak kendinizi geliştirmekten ve sürekli araştırmalar yapmaktan geçiyor. Farklı stratejiler belirlemek aynı zamanda okuyucularla iletişiminizi sıkı tutmak sizi başarıya ulaştıracak olan yollardan.

Benzer Makaleler

Arrow-up