İçerik Yazmadan Önce Yapılacaklar

İçerik üretimi, yazım aşamasının öncesinden sonrasına kadar hazırlık gerektiren, konsantrasyon ve disiplinin bir arada olması gereken bir süreç. İçerik üretiminde yazım aşamasına başlamadan önce yapılması gerekenler, yazım aşamasının çok daha düzenli ve verimli gerçekleşmesine olanak sağlar. Gerekli hazırlıkların tamamlandığı her süreç kendinden sonraki aşamayı kolaylaştırır ve işlerinizi daha hızlı bitirmenize yardımcı olur. İçerik yazmadan önce yapılması gerekenler şu maddelerle özetlenebilir;

  • Konsantrasyon: İçerik yazmak için gereken konsantrasyona sahipseniz, yazım sürecinizin daha hızlı ilerlediğini fark edebilirsiniz. Aklınızdaki diğer işleri bir kenara bırakmak ve yazınıza odaklanmak için konsantrasyon sağladığınızdan emin olmalısınız.
  • Oturuş konforunu sağlamak: Çalışırken duruşunuz sizi rahatsız ediyorsa veriminiz düşer ve işlerinizi olması gerekenden daha uzun bir zamana yaymak zorunda kalabilirsiniz. Vücudunuzu rahatsız etmeyecek bir oturuş pozisyonu ayarlarsanız çalışmalarınızı konforlu bir şekilde sürdürebilirsiniz.
  • Düzenli bir çalışma ortamı: Berrak bir zihin için düzenli bir çalışma ortamına sahip olmalısınız. Karmaşadan uzak bir masa zihninizi daha kolay toparlamanızda size yardımcı olacaktır.
  • Bilgisayar ekranında temizlik yapmak: Masanız ve çalıştığınız alan gibi bilgisayarınızın ekranından sizi oyalayabilecek etkenleri kaldırın. Bu sayede dikkat dağınıklığınızı minimum seviyelere indirmeniz mümkün olacaktır.
  • Kaynakları hazırlamak: İçerik yazmak için onu meydana getirirken yararlanacağınız kaynakların elinizin altında olması önemli. Yazım aşamasına başlamadan önce bütün kaynaklarınızı hazırlarsanız, yazım sürecinde araştırma aşaması için yeniden zaman ayırmanıza gerek kalmayacaktır.
  • Brief metnini incelemek: Ajansınızın ve markanın sizin için hazırladığı brief metnini dikkatlice inceleyerek sizden istenenleri not edin, bu sayede içeriği oluştururken hata yapma payınızı düşürebilirsiniz.

İçerik Yazmaya Yeni Başlayanlar için İpuçları

İçerik yazarı olmak başlangıçta kolay gibi görünse de yazılarınızın diğer içerik yazarlarının metinlerinden ayırıcı özelliklere sahip olması için bu konu üzerinde çalışmalarınızı sürdürmeniz gerekir. Bu yüzden yeni başladığınız bu alanda emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız yazımınızı geliştirebileceğiniz ve kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz küçük ipuçlarını takip edebilirsiniz. 

Nasıl içerik üretilir?” sorusuna cevap bulabilmeniz için öncelikle yazacağınız konuyla ilgili sizden önce yazılan metinleri inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu konuda daha önce yazılan metinler sizlere neyin doğru ya da neyin yanlış olduğunu gösterecektir. Konunuz hakkında yazılan metinleri inceledikçe alanınızla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İyi bir araştırmacı olmak iyi içerik yazımının anahtarlarından biri. İyi bir içerik yazarı konusuyla ilgili metinleri incelemenin yanında konusunu yazmadan önce kaynaklarını da doğru bir şekilde incelemelidir. İncelediği kaynaklardaki bilgi yığını içinde boğulmamak için yazısının ana başlıklarını belirleyerek içeriğinde kullanacağı bilgileri bu başlıklar sayesinde filtrelemelidir.

Yazı yazmayı alışkanlık haline getirmeniz, yazarlık kariyerinizi olumlu yönde etkileyecektir. Her gün en az 1 içerik oluşturarak  hem tekniğinizi hem de metinlerinizin yeterliliğini artırabilirsiniz. Yazı yazmaya ara vermeniz gerektiği zamanlarda okumalar yaparak pratiğinizde devamlılığı sağlayabilirsiniz.

Yazınızı yazarken kendinizi okuyucunun yerine koymak daha etkili metinler yazabilmenize katkı sağlar. Okuyucunun metni okurken sıkılacağını düşündüğünüz kısımları metninizden çıkartabilirsiniz, bu sayede metninizin daha okunabilir kalması mümkün olacaktır. Metninizde değişikliğe gitmekten korkmayın, aksine metninizi daha iyi bir hale getirecek her hamle içerik yazarlığı kariyerinizde size olumlu dönütler sağlayacaktır. 

Etkili İçerik Oluşturma Adımları

Nasıl içerik üreticisi olunur?” sorusu içerik yazarlığına yeni başlayanlar ya da kariyerini içerik yazarı olarak sürdürmek isteyenlerin merak ettiği sorulardan biri. İyi bir içerik üreticisi olmak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. 

Etkili bir içerik oluşturabilmeniz için öncelikle içeriğinizin özgün olması gerekir. Başka bir kaynaktan kopyalanan içerikler arama motorlarında arka planlara düşer, bu yüzden içerik hedeflediği amaca ulaşamaz ve okuyucuya ulaşma oranları düşebilir. Bu yüzden içeriğinizin özgün olmasına dikkat etmelisiniz. 

İyi bir içerik yazarlığı imla kurallarına hakimiyet gerektirir. Yazım ve imla kurallarına hakimiyetiniz yazınızın daha güzel olmasını sağlar bu yüzden yazınızı yazmadan önce yazım ve imla kurallarını doğru bildiğinizden emin olun. Sonrasında yazım aşamanızı çok daha rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

İçeriklerde belirlenen kelime sayıları aslında size verilen alt sınırdır. Verilen kelime sayısının altına inmemeniz oldukça önemli, bunun yanında kelime sınırını çok aşmak da yazınızın okunurluğunu düşürecektir. Size verilen miktarda ya da bu miktarın biraz üzerindeki bir hanede içeriklerinizi oluşturabilirsiniz.

Etkili bir içerikte başlıkla önemlidir. İçeriğinizin okuyucuyu çekmesini istiyorsanız soru soran ve okuyucunun merak duygusunu karşılayabilen başlıklar atmalısınız. Yazılarınızın başlıklarını oluştururken başlıklar içerisinde anahtar kelimelerin yer alması da yazınızın arama motorları üzerindeki bulunabilirliğinin daha fazla artmasını sağlayacaktır.0 Comments

Bir cevap yazın

Benzer Makaleler

Arrow-up