İçerik Yazarları için Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

İçerik pazarlama alanında profesyonellerle çalışmak esastır. Bunun için alanında uzmanlaşmış içerik yazarlarıyla çalışmak istenen sonucu almak için elzemdir. İçerik yazarlığı yapmak hem keyif verici hem de emek isteyen süreçleri kapsar. Üretkenlik, disiplin ve sorumluluk bilinci bu iş için gereken unsurlardır. İyi bir içerik üreticisi üretim gücünü hafife almadığını gösteren bazı kanıtlar sunarak kendini ön plana çıkarabilir. 

CV, iş başvurusunda bulunmak isteyen herkesin hazırlaması gereken bir dosyadır. Eğitim ve iş bilgilerinin yer aldığı CV ile birlikte ustaca hazırlanmış bir portfolyo sunumu işe kabul ihtimalini artıran önemli bir etkendir. İçerik yazarlığı başvurusu yapmak isteyenler başvurdukları markanın ya da ajansın ilgisini çekmek için etkileyici bir portfolyoya ihtiyaç duyabilir. Portfolyo düzenlenirken bazı hususlara dikkat etmek kişinin işe alımına büyük bir destek sağlayabilir.

İlgi Çekici Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Başvuru yapılan marka veya ajansın gözünde olumlu bir izlenim oluşturmak için hazırlanan portfolyoda bazı noktalara özen göstermek son derece önemlidir. Bu noktalar farklı başlıklar altında incelenebilir. İçerik yazarları için portfolyo nasıl hazırlanır? diyorsanız aşağıdaki maddeler size yardımcı olabilir:

Başvurulan Mecranın Hedefine Uygunluk

Bir portfolyo hazırlarken dikkat edilmesi gereken en mühim noktalardan biri, başvuru yapılacak olan mecranın hedefine uygun bir çizgi benimsemektir. Çünkü söz konusu dosya düzenlemesi her mecra için farklı şekillendirmeye ihtiyaç duyar. Başvurulan markanın dilini benimsemek kişiye avantaj kazandırabilir. Marka ya da ajansın aradığı kriterlere göre geçmiş işlerden kaliteli örnekler seçilerek sağlam bir portfolyo düzenlemesi yapılabilir.

 B2B markalarda daha çok profesyonel bir yaklaşım benimsenmesi gerekir. Bu sebeple kişi geçmişte deneyimlediği B2B işlerini portfolyosuna eklemelidir. Ancak hikâyeleştirmeye önem veren markalara B2B işleri sunmak doğru olmaz. Bu tür markalar için hikayeleştirilmiş içeriklerin portfolyoda yer alması hoş olur. 

Doğru Kurguya Sahip İçerikler

Söz konusu dosyayı oluştururken eklenen içeriklerde SEO uyumluluğuna, akıcı şekilde okunabilmesine, başlıkların doğru headlenmiş olmasına, keywordlerin yerinde kullanılmasına, paragrafların doğru düzenlenmesine ve link çıkışlarının yapılmasına özen gösterilmesi gerekir. Yani her yönden tatmin edici metinler portfolyoda yer almalıdır.

Performans Metriklerinin Paylaşımı

Başvurulan şirketin dikkatini çekecek bir diğer nokta da performans metriklerinin portfolyo içerisinde bulunmasıdır. Performans metrikleri, bir metnin ne kadar iyi performans sergilediğini gösteren verilerdir. Bu metrikler daha önce çalışılan ajans ve markalardan eğer mevcutsa içerikte o sitenin nerelerde konum aldığı ya da ne kadar trafik çektiği bilgileri rica edilebilir. Bu metriklerde doğruluk ve güncellik en önemli iki unsurdur.

Kişisel Web Sitesinde Yer Alacak Portfolyoda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer başvuru yapacak içerik yazarı kişisel bir web sitesine sahipse portfolyosunu bu sitede paylaşarak geçmişte yaptığı işlerini burada sergileyebilir. Yalnızca görüntülenecek olan bu dosya güzel bir reprezentasyona sahip bulunmalıdır. Yani hem yazılı hem de görsel açıdan doyurucu olmalıdır. Kişisel bir siteye sahip olmak işveren markanın ya da ajansın başvuruyu olumlu değerlendirmesine katkıda bulunabilir. Ancak web sitesinin de bazı düzenlemelere ihtiyacı olabilir. 

Portfolyonun Sunulduğu Web Sitesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İçerik yazarları pek çok konuda metin hazırlayarak bu metinleri kişisel bloglarında paylaşabilirler. Böyle bir siteye sahip olan yazarlar sitelerini çok daha göz alıcı bir hale getirmelidir. Portfolyonun yer alacağı bu sitenin özellikle ana sayfası tatmin edici olmalıdır. Faydalı ve bilgilendirici içerikler burada bulunmalıdır. Yazar, kendinden bahsettiği bir “hakkında” sayfası açmalıdır. Eğer site birden fazla sayfadan oluşuyorsa içerikler kategoriye ayrılmalıdır.

Portfolyo eklenirken yasal düzenlemeleri göz önünde bulundurmak gerekir. Aksi takdirde yaptırım uygulamasıyla karşılaşılabilir.0 Comments

Bir cevap yazın

Benzer Makaleler

Arrow-up