İçerik Pazarlaması Nedir?

Belirlenen hedef kitleye ulaşabilmek ve ilgisi çekebilmek için tutarlı ve ilgili içerikler oluşturup dağıtmasına dayanan stratejiye içerik pazarlaması denir. İçerik pazarlarken hedefiniz daha çok müşterilere yardımcı olmak ve sorunlarını çözmek olmalıdır. Ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak yerine müşterilerinizin işine yarayacak içerikler yayınlamalısınız. İçerik pazarlamasının en temel kuralını unutmamalısınız: Üretilen her içerik, içerik pazarlaması yaptığınız anlamına gelmez. Kullanıcılar, gün içinde pek çok mesaja ve veriye maruz kalabilir. Bu nedenle, hedef kitlenizin dikkatini çekecek içerikler üreterek pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. Üzerinde düşünülmüş dijital içerik pazarlaması stratejisinin, sizi müşterilerin gözünde bir adım öne çıkaracağından emin olabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılmalı?

Doğru bir içerik pazarlaması yapabilmek için bu süreç içinde yer alan tüm aşamaları yerine getirmek oldukça önemli. Özellikle satın alma davranışının %93’ünün internet üzerinden arama ile gerçekleştiği düşünülürse, iyi bir içerik pazarlama stratejisinin önemi net bir şekilde anlaşılabilir. Etkili bir strateji için içerik pazarlaması aşamaları şu şekildedir:

content marketing
 • Hedef ve Hedef Kitle Belirleme: İşletmenizin misyon ve vizyonuna uygun bir hedef belirlemeniz, tutarlılığınız açısından çok önemli. Sonrasında yaptığınız hedef kitle analizleri ile hitap ettiğiniz kitleyi tanımalısınız. Potansiyel müşterilerinizin ilgi alanı ve yaşları gibi bilgiler sizin için çok değerli. Bu bilgiler doğrultusunda onlarla daha samimi ve güçlü bir bağ kurabilirsiniz.
 • Strateji Belirleme: Stratejinizi oluşturmadan önce şu sorunun yanıtını vermelisiniz: Hedef kitlenize, içeriklerde hangi mesajları iletmek istiyorsunuz? Bu soruya yanıt verirken markanızın nasıl tanınmasını istediğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Buna yönelik bir persona oluşturarak içeriklerinizi dijital kanallardan doğru şekilde yansıtmalısınız. İçeriklerinizi yansıtma konusunda en iyi tavsiyelerden birisi de; tüm sosyal medya platformlarında az az görünmek yerine, en iyi şekilde kullanabileceğiniz bir platformda favori olmanın daha iyi olduğudur.
 • İçerikleri Belirleme: Hedef kitlenize sunacağınız içeriklerin ne tür olacağı ve hangi konuları ele alacağını, içeriklerinizi ne sıklıkla yayınlayacağınızı belirlemelisiniz. Bu noktada içeriklerinizin sahip olması gereken bazı özelliklerine dikkat etmelisiniz: Açık, anlaşılır, samimi, dikkat çeken, niş içerikleri sade bir dille hazırlayıp, bunların güven oluşturmasını sağlamalısınız.
 • Düzenli Analizler Yapma: Farklı içerikler yayınlamayı deneyip bunların ne kadar verimli olduğuna dair analizleri yapmak önemlidir. Hedef kitlenizin daha fazla kişiye ulaşması için SEO çalışmaları yapılmalı ve doğru araçlar kullanılmalıdır. Yaptığınız analizler ve ölçümler sonucu, içerik pazarlama stratejisi konusunda iyileştirmeler ve daha net planlar yapabilirsiniz.
 • Sosyal Medya Kullanımı: İçeriklerinizi, günümüzde çok önemli bir dijital araç haline gelen sosyal medya platformlarında yayınlamalısınız. Yalnızca web sitesi ya da blogda paylaşmak yeterli olmayabilir. Hedef kitlenizin güvenini kazanmak, markanızın prestijini artırmak için sosyal medyanın gücüne güvenmelisiniz.
içerik pazarlama

İçerik Pazarlamada Hangi Yöntemleri Kullanabilirsiniz?

Markanız için iyi bir içerik pazarlaması yaparken en etkili içerik pazarlama yöntemlerini tercih etmeye özen göstermelisiniz. Bu yöntemler sayesinde hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir ve mesajlarınızı iletebilirsiniz. En iyi içerik pazarlaması örnekleri ve bunların kullanım oranları aşağıda verilmiştir:

 • En çok kullanılan içerik pazarlama yöntemi, sosyal medya içerikleridir. %93’ten fazla kullanım oranına sahiptir ve etkili bir içerik pazarlama stratejisinin olmazsa olmazıdır.
 • %81 oranında kullanılan bloglar, kullanıcıların bir konuda bilgi almak için başvurduğu kanallardır. Markanızla, sektörünüzle ilgili kullanıcıların yararlanabileceği blog yazıları ile içerik pazarlamanızı daha güçlü hale getirebilirsiniz.
 • E-bültenler sayesinde işletmenizde veya web sitenizde yapılan güncellemeleri e-posta aracılığıyla hedef kitlenize iletebilirsiniz. Böylece hedef kitlenizle düzenli olarak iletişim halinde olabilirsiniz.
 • Kullanıcıların en çok dikkatini çeken içerikler arasında videolar ve fotoğraflar yer alır. Görsellerin ön plana çıktığı dijital içerikler, hedef kitlenizin aklında kalmak için başvurabileceğiniz bir pazarlama stratejisidir.
içerik pazarlama nedir

İçerik Pazarlamanın Amacı Nedir?

İçerik pazarlaması yaparken müşterilerin davranışlarını değiştirmek ve geliştirmek hedeflenir. Temel olarak bakıldığında, bu yöntem hedef kitle ile güçlü, sürdürülebilir ve etkili bir iletişim kurma amacı taşır. İçerik pazarlamanın 4 temel amacı ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Müşterilerin güvenini kazanmak
 • Marka farkındalığını ve bağımlılığını artırmak
 • Müşteri bağlılığı elde etmek
 • Potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek

Markanız için içerik pazarlaması yaparken bu amaçları göz önünde bulundurmalısınız. Oluşturduğunuz içeriklerde bilgi yoğunluğu ve kirliliğinden uzak durmalısınız. Ayrıca hedeflerinize ve amaçlarınıza bağlı kalmanız çok önemli. İşletmenizin ürünleri ve hizmetlerine dair anlaşılır bilgiler ile içerik hazırlamanız, etkili bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmanızı sağlar. Bu konuda başarılı içerik pazarlaması örnekleri size yol gösterebilir. İçerik pazarlama stratejilerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. En önemli nokta ise özgün içerikler oluşturulması. Yani önceden hazırlanan verileri, yalnızca bir ilham gibi düşünmeli; asla kopya içerikler oluşturmamalısınız.

Müşterileriniz, onlara özel davranmanız ve ilgili olmanız beklentisi içindedir. Onları özel hissettirecek ve size güvenmelerini sağlayacak içerikler ile etkili bir pazarlama yapmayı deneyin. Samimi bir dil kullanarak hedef kitlenizle duygusal bir bağ kurmak, onları yalnız hissettirmemek başarı oranlarınızı da yükseltecektir. Eğer oluşturduğunuz içerikler ile müşterilerinizin ilgisini çekebiliyor, onlarla bağ kurabiliyor ve bunu sürekli hale getirebiliyorsanız, amacınıza ulaşmışsınız demektir. Şunu da unutmamanız gerekir; içerik pazarlaması ile müşterilerinizin satın alma davranışını etkileyebilmek için önce onların güvenini kazanmalısınız. Bunun için de doğru içerik pazarlama stratejisi belirlemeye her zaman önem verin!

Benzer Makaleler

Arrow-up