Faydalı İçerik Nasıl Üretilir?

Dijital pazarlama, hemen her sektörde kullanılabilen pazarlama yöntemlerinden biri. Dijital pazarlama stratejileri içerisinde kullanılan pazarlama yöntemlerinden biri olan içerik yazımı süreci içerik yazarı tarafından gerçekleştirilen bir aşama. İçerik yazarları bilgi sahibi oldukları ya da hiç bilgi sahibi olmadıkları alanlarda yazı yazarak içerik oluşturma sürecini tamamlayabilir. İçerik yazım aşamasında öncelikle konu ile ilgili araştırma yapılması, daha sonra ise bu araştırmadan elde edilen bilgiler doğrultusunda içerik yazım sürecine geçilmesi gerekir. İçerik yazarları yazım aşamasında ajansın ya da markanın kendisine yönlendirdiği brief ve anahtar kelimeler doğrultusunda ilerleyerek içerik oluşturabilir.

Faydalı içerik nasıl üretilir?” sorusu içerik yazarlarının yazım aşamasında karşısına çıkabilir. Öncelikle, üzerine içerik yazılacak ürünün çeşitli mecralarda aratılması ve ürün hakkında genel bir bilgi edinilmesi oldukça önemli. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus araştırma yapılan mecraların doğru ve güvenilir olmasıdır. Herhangi bir siteyi okunarak elde edilen bilgilerden yanlış çıkarımlar yapılabilir ve ürün hakkında doğru bilgiler vermekten uzaklaşılabilir. Bunun önüne geçebilmek için güvenilir ve bilinir yerlerden araştırma yapmak gerekir. Bilgilerin kullanımında teyit de oldukça önemlidir.

İçerik yazarlığı birçok konuyu kapsar ve içerik yazarları hiç bilmedikleri konular hakkında da araştırma yaparak içerik oluşturabilir. Dijital reklam ajansları, içerik yazarlarını bazı briefler ile birlikte anahtar kelimeler yönlendirerek yazarların içerik oluşturma süreçlerini destekleyici unsurlar kullanır. Anahtar kelimelerde konunun sektörü ve ürünün özellikleri hakkında çeşitli ipuçları yakalanabilir ve içerik oluşturma sürecinde bu detaylar kullanılabilir. 

Bir Konu Hakkında İçerik Yazılırken Neler Yapılmalıdır?

Online içerik yazarlığı hem oldukça keyifli hem de zorlu bir süreç. Bu süreçte içerik yazarlarının yapması gerekenleri ise şu maddelerle özetlemek mümkün;

  • İçeriklerin oluşturulmasından önce içeriğin konusu hakkında bir araştırma yapmak yazarın içerik oluşturma sürecini kısaltır ve içerik daha etkili bir şekilde tamamlanabilir.
  • Bilinmeyen bir konu hakkında içerik yazılırken bu alanda daha önce yazılmış içerikler incelenebilir ve bu içeriklerde hangi noktaların detaylı bir şekilde incelendiği öğrenilebilir.
  • İyi bir içerik özgün olmalı bu yüzden farklı kaynaklar incelense bile yazar içeriği kendi dili ile kaleme almalıdır.
  • Bilinmeyen konuda araştırma yapılsa da bazen akıldaki her soruya cevap bulunamayabilir. Bu noktada içerik yazarının ajansıyla iletişime geçmesi ve aklına takılan soruları cevaplandırabilmesi oldukça önemlidir.
  • Ajansın içerik yazarına yönlendirdiği brief ve anahtar kelimeler bilinmeyen konularda oluşturulacak içeriklerin daha etkili bir şekilde hazırlanmasını sağlar.
  • Anahtar kelimeleri arama motorlarında aratmak üzerine yazılacak konu hakkında daha önce yazılmış olan içeriklere ulaşmayı kolaylaştırabilir, bu sayede içerik yazarı bazı örnek metinleri inceleme fırsatı yakalayabilir.

İçerik Yazarlığı Nedir?

İçerik yazarlığı nedir?” sorusu kısaca belirli bir konu özelinde bilgilendirici, ilgi çekici metinler üretmek olarak cevaplandırılabilir. İçerik yazarlığı makale, blog, kategori, sosyal medya gönderileri gibi birçok alanda yapılabilecek bir meslek olarak tercih edilebilir, “içerik yazarı ne iş yapar?” sorusu da bu maddelerle cevaplandırılabilir. İçerik yazarlığı tecrübe ile gelişebilen mesleklerden biri olduğu için içerik yazarlarının düzenli bir şekilde içerik üretmesi oldukça önemli. İçerik yazarları çeşitli alanlarda içerik yazabildikleri için bu mesleği sürdürürlerken çeşitli alanlarda bilgi sahibi olarak genel kültürlerini geliştirebilirler. İçerik yazarlığı genellikle bir konuma bağlı olamadan yapılabilen bir meslek olduğu için hem evde hem dışarıda yalnızca bilgisayar ve internet ile kolaylıkla yapılabilecek meslekler içerisinde yer alır.

İçerik yazarı nedir?” sorusuyla birlikte “İyi bir içerik yazarı nasıl olmalıdır?” sorusu da içerik yazarlarının kendilerini geliştirebilmek için sorduğu sorulardan biridir. İçerik yazarları içerik yazım aşamasından önce yazacağı konu ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapmalı ve konu hakkında yeterli bilgi sahibi olduğundan emin olmalı. Yazım ve dilbilgisi kurallarına hakim olmak içerik yazarlarının olmazsa olmaz özelliklerinden biri; bu yüzden içerik yazarları bu konuda da kendini geliştirebilmeli. İçerik yazarlığı aynı zamanda akıcı bir yazım dili de gerektirir, konunun doğru kurgulanması ve giriş, gelişme, sonuç bölümleri içerebilmesi içerik yazarlığında aranan özellikler içerisinde kendisine yer bulur. Okuyucunun ilgisini çekebilen yaratıcı içerikler oluşturmak içerik yazarlarının sahip olması gereken özelliklerden bir diğeridir.

İçerik Yazarları Kendilerini Nasıl Geliştirebilir?

Online içerik yazarlığı nedir?” gibi sorular içerik yazarlığına başlamak isteyenlerin cevabını merak ettiği sorular içerisinde yer alır. Bu mesleğe giren yazarlar ise “içerik yazarlığında nasıl gelişim gösterilir?” gibi soruları kendisine sormaya başlayabilir. İçerik yazarlığında bilinmeyen bir konu üzerine yazarken yapılan araştırmalar, okunan yazılar ve incelenen siteler içerik yazarlarının kendilerini geliştirebilmelerinin anahtarlarından biridir. İçerik yazarları bu konular hakkında çeşitli incelemeler yaparken aynı zamanda farklı sektörler hakkında bilgi sahibi olabilir ve benzer ürünleri ya da hizmetleri anlatan sonraki içerikleri daha kolay bir şekilde yazabilir. İçerik yazarları kendilerini geliştirmek için aynı zamanda içerik üretimi sürecini devamlı bir hale getirmelidir. Yazmak üzerinde pratik yaptıkça gelişen yeteneklerden biridir, bu yüzden içerik yazarları her gün yarım saat de olsa yazım pratiği yaparak kendilerini her geçen gün daha fazla geliştirme imkanı yakalayabilir. İçerik yazarları, farklı konular hakkında içerik yazarak kendilerini geliştirebilir. Bir konu hakkında bilgi sahibi olunmaması içerik yazarını korkutmamalı, aksine kendisini geliştirebileceği bir alan olduğu için bu alanlarda da içerik üretimini gerçekleştirmelidir.0 Comments

Bir cevap yazın

Benzer Makaleler

Arrow-up