Giyim Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Günden güne gelişmekte olan teknoloji, markaların tanınırlığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İster köklü bir geçmişe sahip isterse henüz kurulmuş olsun her marka kendini daha fazla bireye en iyi şekilde tanıtmak ister. Çünkü ne kadar çok kişiye ulaşılırsa o kadar müşteri kazanımı gerçekleşebilir. Markalar sundukları hizmet ve ürünleri hem reklam hem de içerik pazarlaması yöntemiyle kısa süre içinde bilinir kılabilir.

İçerik pazarlaması bütçe problemi yaşayan ufak çaplı işletmeler için de oldukça avantajlıdır. Yeni kurulan ve büyümek için zamana ihtiyaç duyan markalar içerik pazarlama stratejileri sayesinde uzun yıllar beklemeksizin ismini dünyaya duyurma fırsatı elde eder. Günümüzde hemen her alanda içerik pazarlaması yapılabilmektedir. Gıda, otomotiv, eğitim, teknoloji ve giyim sektörlerinde bu yönteme başvurmak akıllıca bir çözümdür. 

Giyim sektörü önemini her daim koruyan bir alandır çünkü insanın en temel ihtiyaçlarından birisi giyinmektir. Her türlü giyim ürününün en güzel şekilde tanıtılması ve pazarlanması markaların arzusudur. Bu sektörde içerik pazarlaması yapmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. İyi bir içerik pazarlaması için gerekli olan ipuçları atlanmadan takip edilmelidir. Böylece marka, hedeflediği imaja ve satışa sağlam adımlarla erişmiş olur.

Giyim Sektöründe İçerik Pazarlaması İpuçları

Günümüzde markalar geçmişte olduğu gibi büyük bir rekabet içerisindedir. Her marka kendi ürününün daha fazla tanınmasını ve tercih edilmesini ister. Bunun içinse önemli çalışmalar yapmak, potansiyel müşterilere ulaşmak çok önemlidir. Doğru bir pazarlama stratejisi sayesinde markanın ön plana çıkması ve daha fazla kişi tarafından rağbet görmesi mümkün hale gelir. Giyim sektörünün öncüleri arasında yer almak isteyenler aşağıda yer alan ipuçları doğrultusunda pazarlama gerçekleştirebilirler.

Ürün Kategorileri Oluşturma

Moda ve giyim sektöründe genel olarak marka ve e-ticaret ağırlıklı içerik pazarlaması gerçekleştirilir. Bu sebeple içerik üretiminde satış odaklı düşünmek önem taşır. Üretilecek içerikler ürünlerin satışına olumlu etki oluşturacak biçimde oluşturulur. Yani potansiyel müşterinin ilgisini çekecek ve ürünü almaya yönlendirecek cümleler kullanılmak suretiyle içerikler hazırlanır. Böylelikle daha fazla müşteri kazanımı sağlanabilir.

Giyim sektörü için oluşturulacak ürün kategorileri, daha doğrusu bu kategorilerin içerikleri büyük bir önem arz eder. Özenli bir biçimde hazırlanan kategori içerikleri müşteri çekmek için fırsat yakalamayı kolay hale getirir. Büyükten küçüğe ana kategori, alt kategoriler ve blog içerikleri şeklinde bölümlemelere ayrılan kategori içeriklerinin her biri farklı ayrıntılar baz alınarak hazırlanır. Çünkü her kategorinin içeriği ve dili birbirinden farklıdır.

Kategori ayrımında kadın ve erkek gruplandırması yapılmalıdır. Bu gruplandırma trafik çekme amacı güdülerek yapılır. Oluşturulan kategoriler kullanıcıların siteye girdikleri zaman istedikleri ürünü daha kolay bir şekilde bulmalarına kapı aralar. Kullanıcı bir sitede aradığını ne kadar hızlı bulursa siteden o kadar memnun kalacaktır. Memnuniyeti sağlayan tek etken bu olmasa da önemli bir unsur olarak değerlendirilir. 

Rakip Marka İncelemesi

İçerik pazarlaması yaparken atlanmaması gereken en önemli hususlardan biri de rakip marka araştırması yapmaktır. Büyümek ve daha fazla kişiye ulaşmak isteyen markalar sektörde yer alan diğer markaları araştırarak çeşitli incelemelerde bulunmalıdırlar. İnceleme yapılan markanın web sitesine ne kadar açıklama metni girildiği ve ne kadar performans içeriği girildiği bilgisine dikkat edilmelidir. Bununla beraber rakiplerin site tasarımına ve kullandıkları dile de göz atılabilir.

Detaylı Ürün Açıklaması 

Giyim ve moda sektöründe içerik pazarlaması gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da ürün tanıtımını detaylı bir biçimde yapmaktır. Bir marka satışa sunduğu ürünleri ne kadar ayrıntılı tanıtırsa bu ürünlerin müşterilerin hayatına entegrasyonu da o kadar hızlı olacaktır. Ürünlerin rengi, ebatları, dokusu, türü, modeli ve kullanım alanları açıklamada anlaşılır bir şekilde yer almalıdır. Böylece müşteriler ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olarak ürünü gönül rahatlığıyla temin ederler.

Eğer bir ürün farklı renk seçeneklerine sahipse her bir renk için yani her bir sayfa için ayrı içerik yazısı hazırlanmalıdır. Bu hususa riayet edildiği takdirde Google arama motorunda rekabet kazanımı gerçekleştirilmiş olur. Tüm açıklamaları tek bir yazarın yazamadığı durumlarda marka dilinin sabit tutulması şartıyla farklı yazarlarla çalışılabilir. Önemli olan markanın dilini korumak ve ürünü en iyi biçimde müşteriye tanıtmaktır.

Kategorilere Göre İçerik Uzunluğunu Belirleme

Her bir kategori farklı uzunluğa sahip olmalıdır. Ana kategori metni genel olarak 1500-2000 kelime olacak şekilde hazırlanır. Alt kategori açıklamalarının ortalama 1000 kelime olması önerilir. Ürün açıklamaları ise 250-300 kelime olacak şekilde oluşturulur. Bloglarda kelime sayısının 700 olması tavsiye edilir. Bu sayı 500 ya da 1000 olabilir. Markanın tercihine göre bu sayılar değişkenlik gösterebilir. 

Tablo Kullanımı

Giyim ürünlerinde bedenlerin ölçüleri önemli bir yere sahiptir. Hemen her müşteri kendi bedenine uygun giyim parçalarını seçer. Daha ayrıntılı bilgi için siteye derinlik, en ve boy gibi ölçülerin yer aldığı tablolar eklemek oldukça faydalıdır. Kendi vücut ölçülerine en uyumlu bedeni bu tabloya bakarak bulan müşteriler söz konusu hizmetten memnuniyet duyacaklardır. Bunun yanı sıra her sayfaya kargo ve iade bilgilerini girmek doğru değildir. Bu bilgiler sık sorulan sorular bölümünde yer almalıdır.

Kategori ve Blog İçeriklerinde Farklı Üslup Kullanımı

Dikkate değer bir başka husus, kategori ve blog içeriklerinin farklı üsluplarla kaleme alınmasıdır. Bir blog içeriği kullanıcıyla samimiyet kurabilecek biçimde yazılır. Aynı zamanda bu içerikler moda bloğunu anımsatan bir dil ile hazırlanır. Blog yazılarında genel olarak giyim ürünlerinin nasıl kombinlenebileceği, hangi giyim ürününün ne zaman giyileceği, ürünün nasıl giyileceği gibi soruların cevaplarına yer verilir. 

Kategori içerikleri ise blog yazılarına göre daha mesafeli ve bilgilendirici niteliktedir. Bu içeriklerde giyim ürünlerinin çeşitleri, modelleri, kullanım alanları ve renk seçenekleri hususunda bilgiler verilir. Kategori içeriklerinde bir giyim parçası özelinde bilgi vermek doğru değildir. Bu kısımda kategoriye ait ürünler hakkında genel niteliklerden bahsedilmelidir. Detaylar ürün açıklama kısmında yer almalıdır. Aynı şekilde ürün açıklamasında kategori içeriğinde olduğu gibi genel bilgi verilmemelidir.

Koleksiyon ve Kombin İçerikleri

Markalar kimi zaman influencerlarla ya da sanatçılarla anlaşma yaparak koleksiyon oluştururlar ve bu koleksiyon yüzü de söz konusu tanınmış kişiler olabilir. Bu tür koleksiyon ürünleri için ciddi bir tanıtıma ihtiyaç duyulabilir. Bunun yanı sıra markaların yine zaman zaman oluşturduğu kombinler de farklı bir tanıtımla beğeniye sunulabilir. Özellikle kombin içeriklerinde edebi bir dil kullanılmalıdır. Hem edebi hem de marka imajını ön planda tutan açıklamalar ilgi çekici olacaktır.

Anahtar Kelime Kullanımı

İçeriklerin bel kemiği olan keywordleri doğru bir şekilde belirleyebilmek için öncelikle markayı iyi tanımak ve ürün skalasına hâkim olmak gerekir. Bu sayede SEO uyumlu içerik hazırlamak ve arama motorunda üst sıralara çıkmak çok daha kolay hale gelecektir. Bir içerikte aynı keywordler peş peşe sıralanmamalıdır. Bununla beraber keyword olmasa bile aynı kelime grupları çok sık tekrar etmemelidir. Yalnızca satışı yapılan ürünlerin keyword olarak kullanılması marka imajı açısından önem taşır.0 Comments

Bir cevap yazın

Benzer Makaleler

Arrow-up