Evden Çalışma Döneminde Motivasyonunuzu Artırmanıza Yardımcı 5 Öneri

Tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgınından dolayı evden çalışmak oldukça yaygın hale geldi. Pandemi döneminde işlerin devamlılığı için pek çok sektör evden çalışarak devamlılığı sağladı. Ofis ile ev, çalışan motivasyonu açısından farklı özelliklere sahip. Home ofis çalışmak beraberinde hem birtakım avantajlar hem de zorluklar getiriyor. Evden çalışırken motivasyonunuzun yüksek olması için bazı alışkanlıklar edinebilirsiniz. İşte evden çalışırken motivasyonunuzun artmasına yardımcı 5 öneri:

Çalışma Ortamı Hazırlayın

Evde, ofis ortamı oluşturmak zor olabilir. Ancak, bunu bir kere yapınca odaklanma seviyenizin ve verimliliğinizin arttığını görebilirsiniz. Evde uygun bir boş odayı, çalışma odası haline getirerek ofis ortamı oluşturabilirsiniz. Eğer yeterince odanız yoksa, evin içinde sabit bir alanı, çalışma ortamı olarak kurabilirsiniz. Evden çalışmada motivasyon artırmak için çalışma ortamınızı kendi zevklerinize göre dekore etmek de sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Çünkü sevdiğiniz mobilya ve eşyalarla çalışmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

evden çalışma ortamı

Evde bir çalışma ortamı hazırlamanın size sağladığı faydalar sayesinde tıpkı ofisteki kadar hatta bazen daha verimli çalışabilirsiniz. Özellikle dikkat dağınıklığınızı azaltabilmek, odaklanmanız için size yardımcı olur. Stresi azaltma konusunda da bu çalışma ortamı sizin için faydalı olacaktır. Oluşturduğunuz alanın sessiz ve düzenli olmasına dikkat etmeniz de oldukça önemli. Uzaktan çalışma motivasyon artırma uygulamalarında kendiniz için en rahat ortamı oluşturma konusuna ekstra önem vermelisiniz.

Ofis Giyimini Tercih Edin

Evden çalışmak her ne kadar beraberinde daha rahat bir çalışma ortamı da getirse, çalışma esnasında daha verimli olmak için kendinizi mümkün olduğunca ofiste gibi hissetmelisiniz. Bunun için öncelikle özel bir çalışma alanı oluşturduktan sonra bu alana uyum sağlamak için doğru kıyafetleri seçmelisiniz. Evden çalışırken motivasyon artırmak için uyandığınızda yataktan çalışmak yerine üstünüzü değiştirip çalışma alanına geçmelisiniz. Daha üretken ve dinç bir şekilde çalışmak için bu uygulama çok önemli.

evden çalışma

Evde çalışma alanınızın tam bir iş yeri olduğunu zihninizde kodlayabilmeniz için pijama ve eşofmanlardan kurtulmalısınız. Bu sayede daha sürdürülebilir ve etkili bir şekilde çalışmanız mümkün hale gelir. Tıpkı ofise gittiğiniz dönemlerde olduğu gibi mesai saatinizden önce kalkıp güne hazırlanmalı, kahvaltınızı yapmalı ve tam mesai saatiniz başladığında bilgisayarın başına geçmelisiniz. Böylece evden çalışma ve motivasyon arasında güçlü bir bağ kurarak bu çalışma stilinin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ofis Alışkanlıklarınızı Devam Ettirin

Evden çalışırken ofis alışkanlıklarınızı devam ettirebilmek zor olabilir; ancak evde yarattığınız ofis ortamı bu alışkanlıkları devam ettirmeniz konusunda size yardımcı olur. Çalışan motivasyonu arttırma üzerine kurulu yemek ve kahve molası saatlerine sadık kalmalısınız. Mesai saatlerinize göre en doğru zamanda yemek molası vererek verimliliğinizi ve motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Öğle arası ve sonrası olarak bölünen mesainizi, bu sayede daha kolay yönetebilirsiniz. İş yükünüzü buna göre planlayarak tıpkı ofisteki gibi bu yükleri adım adım azaltabilirsiniz.

uzaktan çalışma

İşlerinizi daha az stresli bir şekilde yürütmek ve gün içinde hepsini yetiştirebilmek için ofis alışkanlıklarınızı devam ettirmeniz oldukça önemlidir. Evde çalışmanın rahatlığı ve ofis verimliliğini bir araya getirerek evden çalışmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. İşlerinize odaklanmanın en önemli anahtarı, olabildiğince gerçekçi bir çalışma ortamı yaratmanızdan geçer.

Odaklanmanızı Engelleyen Faktörleri Kaldırın

Çalışan motivasyonunu etkileyen faktörler, ofiste olduğu gibi evde de mevcuttur. Özellikle ev özel bir yaşam alanı olduğu için dikkat dağıtıcı pek çok unsur olduğunu hissedeceksiniz. Bunlar sayıca fazla olduğundan işe odaklanmanızı engelleyebilir ve motivasyonunuzu düşürebilir. Örneğin; çalışma saatleriniz esnasında haberleri sosyal medyadan takip etmek iyi bir fikir değil. Ayrıca iş arkadaşlarınızla iletişim kurmak için Whatsapp Web’i kullanmak da verimliliğinizin düşmesine neden olabilir. Yani odağınızın iş dışında bir yere kaymaması için bu faktörleri ortadan kaldırmalısınız.

home office

Çalışma arkadaşlarınızla iletişim kurmak için alternatif masaüstü uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu sayede tıpkı ofisteki gibi bir iletişim ortamı oluşturabilirsiniz. Uzaktan çalışanlar nasıl motive edilir konusunu merak ediyorsanız, özellikle odaklanma faktörünü unutmamalısınız. Uzaktan çalışırken de kendinizi ofiste gibi hissetmek için iş arkadaşlarınızla iletişim kurabilir, evde dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzakta bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Özellikle odaklanma konusunda sıkıntı yaşamak sizi strese sokabilir ve bu da verimliliğinizin düşmesine neden olabilir. Başlangıçta kendinize belli kurallar koyarak evden çalışma şekline kolayca alışabilirsiniz.

İş Akışınızı Programlayın

Güne başlarken o gün hangi işleri yapmanız gerektiğini planlamak sizin için oldukça önemlidir. Bunun için bir online planlayıcılardan destek alabilirsiniz. Günlük olarak oluşturacağınız iş listesinde, tamamladığınız işleri görmek enerjinizin ve motivasyonunuzun artması konusunda size yardımcı olacak. Uzaktan çalışanları nasıl motive ederiz sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Bu konuda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak iş akışı listeleri, programlar oldukça işe yarar. Çünkü mesai saati içindeki belirsizlikler stres yaşamanıza neden olabilir. Üretkenliğinizin artması ve verimliliğinizin daha iyi olması için kendinize yeni hedefler belirleyebilirsiniz. Ayrıca online motivasyon etkinlikleri olarak iş arkadaşlarınızla toplantılar yapmak da size ve ekip arkadaşlarınıza iyi gelebilir. Hem iş arkadaşlarınızla iletişim kurabilir hem de iş planınızı daha net bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Tüm bunlar sayesinde gün içinde iş yükünüzü ve stresinizi en aza indirgeyebilirsiniz. Ürettiklerinizin daha kaliteli ve başarılı olduğunu, motivasyon artırıcı etkinlikler sayesinde görebilirsiniz.

Müziğin motivasyonu artıran gücünü de asla es geçmeyin. Sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir müzik listesiyle günü daha hem daha keyifli hem de daha verimli geçireceğinize emin olabilirsiniz. Bu noktada evden çalışanlara en büyük tavsiye; eğlenceli ve hareketli şarkıları seçmekten yana olacaktır. Unutmayın; müzik ruhun gıdasıdır!

Benzer Makaleler

Arrow-up