ChatGPT Nedir? ChatGPT SEO Uyumlu İçerik Yazabilir mi?

Gelişmeyi sürdüren teknoloji bireyleri şaşırtmayı sürdürmektedir. Ortaya çıkan birbirinden farklı uygulamalar hem hayat kolaylaştırıcı hem de eğlendirici içerikleriyle ilgi çekmeyi başarır. Son dönemde popüler hale gelen ve hemen herkesin dikkatini çeken ChatGPT ilerleyen zamanlarda hem bireysel hem de toplumsal alanlarda büyük bir yardımcı olma yolunda ilerlemektedir. Teknoloji harikası olarak kabul edilen ChatGPT şimdiden zihinlerde soru işaretleri oluşturmaya başlamıştır.

ChatGPT Nedir?

Yapay zekâ imalatçısı OpenAI şirketi tarafından 30 Kasım 2022 tarihinde kullanıma sunulan ChatGPT, karşılıklı sohbet etmeyi sağlayan bir yapay zekâ robotu olarak tanımlanabilir. Dil modelleme fonksiyonunun hızlı olması söz konusu robotun en belirgin özelliklerinden biridir. Kullanıcının kendisine yönelttiği soruyu çok kısa bir süre içinde cevaplayan bu robot insan benzeri metinler oluşturarak muhabbet etmeyi mümkün hale getirir.

Sorulan sorulara süratli bir şekilde cevap veren ChatGPT, verdiği bilgileri Google arama motoru üzerinden elde ettiği verileri derleyerek kullanıcıya sunar. Yani Google’de yer alan bilgileri tarayıp harmanlayarak soruları yanıtlar. Bu durum, robotun sorulara yanlış cevap verme olasılığının bulunduğu anlamına gelir. Çünkü Google’de yer alan bilgilerin tümü doğru değildir ve robot bilginin doğruluğunu ya da yanlışlığını ayırt edebilecek donanıma sahip değildir. 

ChatGPT Özellikleri Nelerdir?

Keyifli bir sohbet deneyimi sunan ChatGPT çeşitli alanlarda bireylere yardımcı olabilir. Örneğin bir öğrenci ödeviyle ilgili bilgi alabilir ya da bir öğretmen eğitici oyun fikirlerini bu robottan alabilir. Hayatı kolaylaştıran bu robotun sahip olduğu özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Sorulan sorulara tıpkı bir insan gibi cevap verir.
  • Doğruluğu yüzde yüz kesin olmasa da bilgi verebilir.
  • Diller arası çeviri yapabilir.
  • Çeşitli önerilerde bulunabilir.
  • Metin özeti çıkarabilir.
  • Edebi ve akademik metinler hazırlayabilir.
  • Matematiksel işlemleri çözebilir.
  • Bir metne ait anahtar sözcükleri belirleyebilir.

ChatGPT İstenildiği Gibi Bir İçerik Ortaya Koyabilir mi?

İçerik üreticilerinin cevabını merak ettiği sorulardan biri de ChatGPT’nin SEO uyumlu, özgün ve brief kuralları çerçevesinde bir metin yazıp yazamayacağıdır. Söz konusu robot her ne kadar edebi ve akademik metinler yazabiliyor olsa da bu metinler netice itibariyle Google üzerinden derlenerek ortaya konur. Yani bir insanın eseri olmadığı için istenilen özelliklere sahip olması son derece zordur. Söz konusu robot bir içerik ortaya çıkarsa bile keyword kullanımı konusunda başarı kaydedemeyebilir.

Yapay zekâ destekli bu robot metindeki keywordlerin homojen bir biçimde dağılımını, keyword seçimini ve keywordlerin markaların hedefine uygun olarak belirlenmesini doğru şekilde yapamayabilir.  Bunun yanı sıra söz konusu robot kullanıcının arama niyetini göz önünde bulunduramaz. İnsan bilinci taşımadığı için kullanıcıların niyeti hususunda bilgisi yoktur ve doğru bir strateji tercihinde bulunma olasılığı son derece düşüktür.

ChatGPT’nin sunduğu bilgiler ne yazık ki her zaman doğru olmayabilir. Markaların doğru olmayan bilgi içerikli metinleri kabul etmesiyse imkânsızdır. Çünkü doğru bilgi vermek markaların en temel amaçları arasındadır. Bu robotun derlediği bilgilerin doğruluğuysa tartışmalıdır. Ayrıca markanın ses tonu yani bir diğer deyişle kimliği bu robotla istenilen biçimde yansıtılamayabilir. Oysa markanın hedefleri arasında ses tonunun olabildiğince iyi şekilde yansıtılması yer alır.

ChatGPT, lokalizasyon hususunda da yetersizdir ve oluşturduğu metinlerde intihal ihtimali çok güçlüdür. Belirli bir zamana kadar Google’a girilen bilgileri taradığı için güncel bilgi veremeyebilir. Üstelik Google’nin ChatGPT tarafından yazılan metinleri tespit etme olasılığını da göz ardı etmemek gerekir. Yani, yapay zeka ile içerik üretimi şu an için çok mümkün değildir. Her şeyin dışında robot, insan duygu ve deneyimlerinden yoksun olacağı için AI içerik üretiminde insanlar faydalı metinler ortaya koymak mümkün olmaz.0 Comments

Bir cevap yazın

Benzer Makaleler

Arrow-up